Dopasowywanie kolorów i tonów plików RAW z aparatu fotograficznego

Aby dopasować kolor i ton pliku RAW z aparatu fotograficznego


Kolor i ton obrazka można dostosować, używając następujących ustawień.

Głębia kolorów

Głębia kolorów określa liczbę kolorów, które może zawierać obrazek. Pliki RAW z aparatu fotograficznego mogą zawierać więcej kolorów niż zdjęcia zapisane w formatach JPEG lub TIFF. Większa liczba dostępnych kolorów pozwala na dokładniejsze odtworzenie barw, wydobycie szczegółów ukrytych w cieniach i dostosowanie poziomów jaskrawości.

Pracownia obrazków RAW z aparatu fotograficznego umożliwia przetwarzanie 48-bitowych lub 24-bitowych plików RAW z aparatu fotograficznego. Obrazki 48-bitowe zapewniają dokładniejsze odwzorowanie kolorów i zapobiegają utracie jakości obrazków podczas retuszowania. Należy pamiętać, że efektów specjalnych dostępnych w programie CorelDRAW nie można stosować do obrazków 48-bitowych.

Balans bieli

Balans bieli to proces usuwania nienaturalnych przebarwień zapewniający wyświetlanie kolorów obrazków zgodnych z rzeczywistymi. W tym procesie brane są pod uwagę warunki oświetlenia podczas wykonywania zdjęcia, a balans kolorów jest dostosowywany w celu uzyskania realistycznych kolorów.

Domyślnie dla obrazów RAW z aparatu fotograficznego wczytywanych do programu CorelDRAW jest wybierany balans bieli ustawiony w aparacie. To ustawienie jest wyświetlane jako wzorzec Tak jak sfotografowano w polu Balans bieli. Jeśli to ustawienie nie daje zadowalających wyników, balans bieli można dopasować automatycznie, wybierając wzorzec Automatycznie. Można zastosować również dowolny z poniższych wzorców: Światło dzienne, Pochmurny dzień, Cień, Światło żarówkowe, Światło świetlówkowe lub Lampa błyskowa. Te wzorce umożliwiają symulowanie różnych warunków oświetlenia.

Obrazek RAW z aparatu fotograficznego z niewłaściwie dopasowanym balansem bieli (po lewej); ten sam obrazek RAW z aparatu fotograficznego z właściwie dopasowanym balansem bieli (po prawej)

Ponadto narzędzie Pipeta umożliwia automatyczne dostosowanie kontrastu do punktu bieli lub szarości próbkowanego w oknie podglądu.

Jeśli opcja Balans bieli nie daje wymaganych efektów, to w celu usunięcia przebarwień można użyć poniższych elementów sterujących:

Dostosowania tonalne

W programie są dostępne następujące elementy sterujące służące do dopasowywania tonów plików RAW z aparatu fotograficznego.

Korzystanie z histogramu

Wyświetlenie zakresu tonalnego obrazu na histogramie podczas wprowadzania dostosowań pozwala na sprawdzenie, czy obszary cieni lub obszary światła nie są obcinane. Obcinanie to przesuwanie pikseli obrazu w stronę bieli (obcinanie obszarów świateł) lub czerni (obcinanie obszarów cieni). Obcięte obszary świateł są całkowicie białe i pozbawione szczegółów; obcięte obszary cieni są całkowicie czarne i pozbawione szczegółów.

Jeśli obrazek zawiera obcięte obszary cieni, to na przycisku po lewej stronie histogramu wyświetlane jest ostrzeżenie. Jeśli obrazek zawiera obcięte obszary świateł, to na przycisku po prawej stronie histogramu wyświetlane jest ostrzeżenie. W oknie podglądu do obciętych obszarów można zastosować cieniowanie.

Aby dopasować kolor i ton pliku RAW z aparatu fotograficznego Na poczatek

 

Ustaw suwak Temperatura, a następnie precyzyjnie dopasuj korekcję kolorów, używając suwaka Odcień.
Przesuń suwak Nasycenie w prawo, aby zwiększyć stopień koloru na obrazku lub przesuń suwak w lewo, aby zmniejszyć stopień koloru na obrazku.
Przesuń suwak Naświetlenie w lewo, aby skompensować wysokie wartości naświetlenia w aparacie fotograficznym lub przesuń suwak w prawo, aby skompensować niskie wartości naświetlenia w aparacie fotograficznym.
Przesuń suwak Jaskrawość w prawo, aby rozjaśnić obrazek; przesuń suwak w lewo, aby przyciemnić obrazek.

*

Można przechwycić bieżącą wersję obrazka, klikając przycisk Utwórz migawkę. Miniatury migawek są wyświetlane w oknie poniżej obrazka. Poszczególne migawki są numerowane kolejno; można je usuwać, klikając przycisk znajdujący się w prawym górnym rogu paska tytułu takiego obrazka.

Aby stopniowo zmieniać ustawienia kolorów lub tonów, kliknij pole po prawej stronie suwaka i naciśnij klawisz strzałki W górę lub W dół.

Ostatnią korekcję można cofnąć lub ponowić, klikając przycisk Cofnij lub Ponów. Aby cofnąć wszystkie korekcje, kliknij przycisk Zresetuj do oryginału.

Funkcje opisane w Pomocy są dostępne w pełnej wersji programu CorelDRAW Graphics Suite 2019. Niektóre funkcje mogą być niedostępne w tej wersji produktu.


Opinię
Czy ta strona była pomocna? Wyślij swoją opinię. (Wymagane połączenie z Internetem.)