Redukcja kolorów i nadrukowywanie

Aby zachować lub zignorować nadrukowania podczas drukowania

Aby wydrukować symulowane nadrukowanie

Aby nadrukować zaznaczone obiekty

Aby drukować tekst na obiektach leżących niżej

Aby nadrukować wybrane wyciągi barwne

Aby nadlewać przez nadrukowanie czerni

Aby ustawić próg nadrukowania czerni

Aby włączyć automatyczne nadlewanie


Nadlewanie kolorów polega na celowo spowodowanym nakładaniu się kolorów w sposób, dzięki któremu niedokładności między wyciągami barwnymi są niezauważalne. W wypadku nadlewania ręcznego jeden kolor musi być nadrukowywany na drugim. Nadrukowywanie polega na drukowaniu jednego koloru na innym. Nadrukowanie daje najlepsze efekty, gdy kolor przykrywający jest znacznie ciemniejszy od koloru przykrywanego. W przeciwnym wypadku może powstać niechciany trzeci kolor (np. nałożenie koloru niebieskozielonego na żółty może spowodować, że obiekt stanie się zielony). W niektórych sytuacjach powstanie trzeciego koloru jest zamierzone, na przykład można nadrukować dwa kolory dodatkowe w celu uzyskania trzeciego koloru.

Sposób mieszania nadrukowywanych kolorów zależy od ich typu i farb drukarskich, a także od typów nadrukowywanych obiektów. Na przykład obiekt w kolorze z modelu CMYK jest nadrukowywany inaczej niż obiekt w kolorze dodatkowym. Również mapy bitowe nadrukowywane są inaczej niż obiekty wektorowe. Symulację mieszania kolorów nadrukowywanych można obejrzeć w trybie widoku Ulepszony i Symuluj nadrukowania. Więcej informacji na temat wybierania trybu widoku można znaleźć w sekcji Tryby widoku. W zależności od używanego urządzenia drukującego mogą wystąpić pewne różnice między podglądem ekranowym a wersją drukowaną.

Przed rozpoczęciem drukowania można określić, czy mają zostać zachowane ustawienia nadrukowywania, jeśli w dokumencie ma być stosowane nadlewanie obiektów lub jeśli mają być mieszane nakładające się kolory dla uzyskania określonego efektu. Można również wybrać odwracanie nadrukowywanych obszarów, tak aby widoczny był tylko kolor wierzchni. Aby wydrukować wersję próbną pliku, można zasymulować nadrukowania. Symulacja nadrukowań powoduje rasteryzację obrazu i drukowanie wyłącznie przy użyciu kolorów rozbarwianych.

Można ustawić nadrukowywanie w odniesieniu do grupy obiektów. Można ustawić nadrukowywanie tekstu na obiektach leżących niżej. Można określić, czy mają być nadrukowywane mapy bitowe, wypełnienia poszczególnych obiektów wektorowych, ich kontury czy zarówno ich wypełnienie, jak i kontury. Można również nadrukowywać określone wyciągi barwne i określić kolejność ich drukowania, a także opcję nadrukowywania grafiki, tekstu lub obu tych elementów.

W przypadku obu metod automatycznego nadlewania kolorów zawsze występuje nadrukowywanie koloru czarnego i automatyczne nadlewki. Opcja nadrukowywania czarnego koloru tworzy nadlewkę kolorów, powodując, że każdy obiekt zawierający co najmniej 95% czerni będzie nadrukowywany nad innymi, jaśniejszymi obiektami. Funkcja ta jest przydatna w sytuacji, gdy na stronie znajduje się wiele czarnych napisów, ale należy stosować ją ostrożnie w dokumentach zawierających dużo grafiki. Jeśli firma poligraficzna zaleca użycie innego progu czerni niż 95%, można odpowiednio go dostosować.

Automatyczne nadlewanie powoduje tworzenie nadlewek przez przypisanie do obiektu konturu o kolorze wypełnienia oraz włączenie funkcji jego nadrukowania. Automatyczne nadlewanie stosowane jest dla wszystkich obiektów w danym pliku, które spełniają trzy warunki: nie mają jeszcze konturu, mają jednolite wypełnienie i nie ustawiono jeszcze dla nich indywidualnych opcji nadruku.

Więcej informacji o zaawansowanych opcjach nadlewania można znaleźć w sekcji Ustawienia nadlewania In-RIP.

Aby zachować lub zignorować nadrukowania podczas drukowania Na poczatek
Aby wydrukować symulowane nadrukowanie Na poczatek
Aby nadrukować zaznaczone obiekty Na poczatek

*

Ustawienie nadrukowywania w odniesieniu do obiektu jest również możliwe przez kliknięcie obiektu prawym przyciskiem myszy

Aby drukować tekst na obiektach leżących niżej Na poczatek
Aby nadrukować wybrane wyciągi barwne Na poczatek

*

Jeżeli dla danego wyciągu barwnego zostanie ustawione nadrukowywanie, ikony zmienią wygląd i będą przyciemnione.

*

Można zmienić kolejność drukowania wyciągów barwnych, zaznaczając wyciąg barwny i wybierając kolejność z listy Kolejność.

Aby nadlewać przez nadrukowanie czerni Na poczatek
Aby ustawić próg nadrukowania czerni Na poczatek
Aby włączyć automatyczne nadlewanie Na poczatek

*

Wartość wpisana w polu Tekst ponad określa minimalny rozmiar, do jakiego stosowane jest automatyczne nadlewanie. Jeśli wpisze się w tym polu zbyt niską wartość, po zastosowaniu funkcji automatycznego nadlewania małe napisy mogą okazać się nieczytelne.

Zakres działania tej funkcji uzależniony jest od wartości określonej w polu Maksimum i koloru obiektu. Im jaśniejszy jest kolor obiektu, tym większa wartość procentowa maksymalnej wartości nadlewania. Ciemniejszy kolor oznacza niższą wartość procentową maksymalnej wartości nadlewania.

Funkcje opisane w Pomocy są dostępne w pełnej wersji programu CorelDRAW Graphics Suite 2019. Niektóre funkcje mogą być niedostępne w tej wersji produktu.


Opinię
Czy ta strona była pomocna? Wyślij swoją opinię. (Wymagane połączenie z Internetem.)