Przygotowywanie plików PDF dla firmy poligraficznej


Technika OPI (Open Prepress Interface) pozwala na używanie obrazków o niskiej rozdzielczości, które podczas tworzenia ostatecznej wersji dokumentu są zastępowane wersją o wysokiej rozdzielczości. Podczas obróbki tak utworzonego dokumentu w biurze usług poligraficznych serwer OPI zastępuje obrazki o niskiej rozdzielczości obrazkami o wysokiej rozdzielczości.

Znaczniki drukarskie umożliwiają przekazanie do biura usług poligraficznych informacji dotyczących sposobu drukowania. Można określić, które znaczniki drukarskie mają być dołączone do strony. Dostępne są następujące znaczniki drukarskie:

Znaczniki cięcia — określają rozmiar papieru i są widoczne w narożnikach strony. Znaczniki te mogą służyć jako prowadnice podczas przycinania papieru do odpowiedniego formatu. Jeśli na jednym arkuszu drukowanych jest kilka stron (np. dwa wiersze i dwie kolumny), znaczniki cięcia można dodać na zewnętrznych krawędziach strony, co gwarantuje usunięcie wszystkich znaczników w procesie cięcia arkusza, choć można też dodać je do każdego wiersza i każdej kolumny. Spad określa, jak daleko drukowany obrazek wystaje poza znaczniki cięcia. Należy pamiętać, że korzystanie ze spadu wymaga użycia papieru o formacie większym od docelowego i że obszar obrazka musi wykraczać poza krawędź docelowej strony dokumentu.
Pasery — ułatwiają rozmieszczanie poszczególnych klisz, odbitek próbnych i płyt drukarskich w procesie druku wielobarwnego. Elementy te są drukowane na każdym arkuszu wyciągu barwnego.
Skala densytometryczna — grupa kwadratów o różnych odcieniach szarości (od jasnego do ciemnego). Te kwadraty służą do sprawdzania gęstości obrazków rastrowych. Skalę densytometryczną można umieścić w dowolnym miejscu strony. Można także dostosować odcienie szarości wypełniające każdy z siedmiu kwadratów skali.
Informacja o pliku — mogą być drukowane m.in.: profil kolorów, dane rastra, nazwa, data i godzina utworzenia obrazka, numer płyty oraz nazwa zadania.

Aby zachować łącza OPI w pliku PDF

Na poczatek
1 Kliknij kolejno pozycje Plik Publikuj jako PDF.
2 Wybierz folder, w którym chcesz zapisać plik.
3 W polu Nazwa pliku wpisz nazwę pliku.
4 Kliknij przycisk Ustawienia.
Wyświetlone zostanie okno dialogowe Ustawienia PDF.
5 Kliknij kartę Ustawienia drukarskie.
6 Zaznacz pole wyboru Zachowaj łącza OPI.

*

Nie włączaj tej opcji, jeśli nie masz pewności, że dany plik PDF będzie używany w połączeniu z serwerem OPI.

Aby dołączyć znaczniki drukarskie do pliku PDF

Na poczatek
1 Kliknij kolejno pozycje Plik Publikuj jako PDF.
2 Wybierz folder, w którym chcesz zapisać plik.
3 W polu Nazwa pliku wpisz nazwę pliku.
4 Kliknij przycisk Ustawienia.
Wyświetlone zostanie okno dialogowe Ustawienia PDF.
5 Kliknij kartę Ustawienia drukarskie.
6 Zaznacz dowolne z następujących pól wyboru:
Znaczniki cięcia
Informacje o pliku
Pasery
Skale densytometryczne
Aby dołączyć spad, zaznacz pole wyboru Margines na spad i w odpowiednim polu wpisz szerokość marginesu na spad.

*

Na ogół odpowiednia jest wartość marginesu na spad z przedziału od 0,125 do 0,25 cala (lub jego odpowiednika w innych jednostkach miary). Obiekty o wartościach marginesu spoza tego przedziału niepotrzebnie zajmują miejsce i mogą powodować występowanie problemów podczas drukowania wielu stron z marginesami na spad na jednym arkuszu papieru.

 

Czy ta strona była pomocna? Wyślij swoją opinię.


Funkcje opisane w Pomocy są dostępne w pełnej wersji programu CorelDRAW Graphics Suite 2021. Niektóre funkcje mogą być niedostępne w tej wersji produktu.