Podręczne łącza do procedur na tej stronie:

Tworzenie cieni

Cienie symulują padanie światła na obiekt z jednej z pięciu określonych perspektyw: płaskiej, prawej, lewej, dolnej i górnej. Cienie można nadać większości obiektów lub grup obiektów, w tym także tekstowi ozdobnemu, tekstowi akapitowemu oraz mapom bitowym. Do tworzenia cieni można także użyć głębi.

Cienie i głębie tworzone w programie CorelDRAW doskonale sprawdzają się w druku, jednak nie nadają się do realizacji na takich urządzeniach, jak wycinarki folii winylowej i plotery. Do tego rodzaju projektów potrzebne są cienie do wycinania. Aby dodać do obiektu cień do wycinania, należy użyć cienia blokowego. Więcej informacji na temat cieni blokowych można znaleźć w sekcji Dodawanie cieni blokowych. Cień do wycinania można utworzyć także przez zduplikowanie obiektu, wypełnienie duplikatu ciemnym kolorem, a następnie umieszczenie go za obiektem oryginalnym.

Dodając cień, można zmienić jego perspektywę i dopasować takie atrybuty, jak kolor, krycie, stopień zanikania, kąt oraz wtapianie.

Cień dodany do obiektu

Efekt wtapiania zmiękcza krawędzie cienia.

Cienie wyglądają bardziej realistycznie, gdy stosuje się je z wtapianiem rozmywania gaussowskiego, które jest opcją domyślną. Można zmienić wtapianie cieni przy użyciu przycisku Kierunek wtapiania na pasku właściwości.

Opcje wtapiania cieni

Po utworzeniu cienia można skopiować lub sklonować jego atrybuty na wybrany obiekt. Przy kopiowaniu cienia oryginał i kopia nie są połączone i można je niezależnie poddawać edycji. Przy klonowaniu atrybuty cienia obiektu głównego są automatycznie nadawane jego klonowi.

Większą kontrolę nad cieniem można uzyskać, oddzielając go od odpowiadającego mu obiektu. Na przykład można edytować cień tak, jak przezroczystość. Więcej informacji na temat edytowania przezroczystości można znaleźć w sekcji Modyfikowanie przezroczystości obiektów.

Tak jak w wypadku przezroczystości, do cienia można zastosować tryb scalania, aby określić, jak kolor cienia ma być mieszany z kolorem obiektu pod spodem. Więcej informacji na temat trybów scalania można znaleźć w sekcji Stosowanie trybów scalania.

Cień można usunąć.

Aby dodać cień Na poczatek

*

Cieni nie można dodawać do połączonych grup, tj. obiektów po zastosowaniu efektu metamorfozy, obiektów z obrysem, obiektów z fazą, obiektów z głębią, obiektów utworzonych za pomocą narzędzia Środki artystyczne ani do innych cieni.

Aby dodać cień do wycinania Na poczatek

*

Cień do wycinania można utworzyć także przy użyciu narzędzia Cień blokowy . Więcej informacji można znaleźć w sekcji Aby dodać cień blokowy.

Aby skopiować lub sklonować cień Na poczatek

*

Do kopiowania cienia można również użyć narzędzia Pipeta atrybutów . Więcej informacji można znaleźć w sekcji Aby skopiować efekty z jednego obiektu do drugiego.

Aby oddzielić cień od obiektu Na poczatek
Aby zastosować tryb scalania do cienia Na poczatek

*

Domyślny tryb scalania Mnożenie daje naturalnie wyglądające cienie.

Aby usunąć cień Na poczatek

*

Aby usunąć cień z obiektu, można również kliknąć przycisk Wyczyść cień na pasku właściwości.

Nie wszystkie składniki są dostępne w wersji próbnej, akademickiej i OEM. Do składników niedostępnych mogą należeć aplikacje, funkcje, narzędzia i dodatkowe pliki zawartości firmy Corel.


Opinię
Czy ta strona była pomocna? Wyślij swoją opinię. (Wymagane połączenie z Internetem.)

Copyright 2018 Corel Corporation. Wszelkie prawa zastrzezne.