Podręczne łącza do procedur na tej stronie:

Rysowanie łączników i linii objaśnień

Łączniki można rysować między obiektami. Obiekty pozostają połączone tymi liniami nawet wtedy, gdy jeden z nich lub oba zostają przesunięte. Łączniki, nazywane również „liniami relacji", są wykorzystywane w rysunkach technicznych takich jak wykresy,schematy blokowe i diagramy. Więcej informacji na temat rysowania kształtów schematów blokowych można znaleźć w sekcji Rysowanie kształtów wstępnie zdefiniowanych.

Użytkownik może narysować trzy typy łączników. Można narysować łącznik prosty. Można również narysować łącznik o prostokątnym, ostrym lub zaokrąglonym narożniku. Łączniki można edytować, przesuwając, dodając lub usuwając segmenty.

Za pomocą elementów sterujących na pasku właściwości można modyfikować szerokość i styl łącznika oraz stosować strzałki. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Formatowanie linii i konturów. Można również zmienić kolor łączników.

Przesuwanie obiektów nie powoduje odłączenia łączników.

W programie można rysować linie objaśnień pozwalające nadać obiektom etykiety i zwrócić na nie uwagę.

Przykłady objaśnień

Aby w precyzyjny sposób stosować łączniki i linie objaśnień, należy włączyć przyciąganie ich do określonych węzłów w obiektach. Więcej informacji na temat przyciągania oraz trybów przyciągania można znaleźć w sekcji Przyciąganie obiektów.

Aby narysować łącznik między co najmniej dwoma obiektami Na poczatek

 

Za pomocą narzędzia Kształt wybierz łącznik, a następnie przeciągnij środkowy węzeł segmentu, który chcesz przesunąć.
Za pomocą narzędzia Kształt przeciągnij węzeł końcowy wzdłuż krawędzi obiektu.
Za pomocą narzędzia Kształt przeciągnij węzeł narożnika nad najbliższym węzłem narożnika.
Aby zmodyfikować kierunek łącznika Na poczatek

*

Można również zmienić kierunek jedynie łączników prostokątnych.

Aby dodać punkt zaczepienia do obiektu Na poczatek

*

Punkty zaczepienia dodawane do obiektu domyślnie nie są dostępne jako punkty przyciągania łącznika, kiedy obiekt jest przesuwany na rysunku. Aby punkt zaczepienia był dostępny jako punkt przyciągania, wybierz go za pomocą narzędzia Edycja punktu zaczepienia, i kliknij przycisk Automatyczny punkt zaczepienia dostępny na pasku właściwości.

Domyślnie położenie punktu zaczepienia jest obliczane w odniesieniu do jego położenia na stronie. Punkt zaczepienia można określić w odniesieniu do obiektu, do którego jest on dołączony. Jest to użyteczne, jeśli punkty zaczepienia będą ustawione w tym samym położeniu względnym w wielu obiektach. Aby ustawić położenie punktu zaczepienia względem obiektu, wybierz dany punkt za pomocą narzędzia Edycja punktu zaczepienia . Na pasku właściwości kliknij przycisk Względem obiektu i wpisz współrzędne w polu Położenie punktu zaczepienia.

Aby przesunąć lub usunąć punkt zaczepienia Na poczatek

 

Używając narzędzia Edycja punktu zaczepienia , przeciągnij punkt zaczepienia do innego punktu na obwodzie.
Aby określić łącznik jako pływający wokół obiektów Na poczatek

*

Aby łącznik mógł pływać wokół obiektu, dany łącznik należy dołączyć do obiektu co najmniej w jednym końcu.

Aby dodać etykietę tekstową do łącznika Na poczatek

*

Przesuwanie łącznika nie powoduje odłączenia etykiety tekstowej.

Aby narysować objaśnienie Na poczatek

 

Wybierz kształt z selektora Kształt objaśnienia na pasku właściwości.

*

Aby niezależnie edytować linię objaśnienia i tekst objaśnienia (jako linię i obiekt tekstowy), trzeba najpierw oddzielić linię objaśnienia od tekstu objaśnienia, klikając kolejno pozycje Obiekt Rozłącz - Objaśnienie.

Nie wszystkie składniki są dostępne w wersji próbnej, akademickiej i OEM. Do składników niedostępnych mogą należeć aplikacje, funkcje, narzędzia i dodatkowe pliki zawartości firmy Corel.


Opinię
Czy ta strona była pomocna? Wyślij swoją opinię. (Wymagane połączenie z Internetem.)

Copyright 2018 Corel Corporation. Wszelkie prawa zastrzezne.