Podręczne łącza do procedur na tej stronie:

Zapisywanie rysunków

Rysunki są domyślnie zapisywane w formacie pliku programu CorelDRAW (CDR) i są zgodne z najnowszą wersją tego programu. Rysunek można również zapisać w taki sposób, aby był zgodny z wcześniejszą wersją pakietu CorelDRAW Graphics Suite, i określić opcje zapisywania. Opcje te przydają się, gdy plik zawiera nowe funkcje dotyczące tekstu, wypełnienia, konturu i przezroczystości, które nie są obsługiwane we wcześniejszych wersjach.

Rysunek można także zapisać w innym formacie pliku grafiki wektorowej. Jeśli rysunek ma być używany w innej aplikacji, należy zapisać go w formacie pliku przez nią obsługiwanym. Informacje na temat zapisywania plików w innych formatach można znaleźć w sekcji Eksportowanie plików.

Aplikacja ułatwia określenie, czy rysunek zawiera niezapisane zmiany, przez dodanie gwiazdki po nazwie pliku. Gwiazdka jest dodawana w różnych miejscach, w których pojawia się nazwa pliku, takich jak menu Okna, pasek tytułu i karta Dokument.

Gwiazdka po nazwie pliku na karcie Dokument pokazuje, że plik LoremIpsum_1.cdr zawiera niezapisane zmiany. Plik LoremIpsum_2.cdr nie zawiera niezapisanych zmian.

Podczas zapisywania rysunku można osadzić w nim użyte czcionki, aby ułatwić współdzielenie pliku. Domyślnie program CorelDRAW osadza wszystkie użyte czcionki z wyjątkiem czcionek azjatyckich i czcionek, których nie wolno osadzać. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Zarządzanie czcionkami.

Podczas zapisywania rysunku program CorelDRAW umożliwia dodanie informacji pomocniczych, które ułatwiają późniejsze wyszukiwanie i organizowanie plików. Program umożliwia także dołączanie znaczników (znanych również jako właściwości), takich jak tytuł, temat i ocena.

Możliwe jest także zapisywanie wybranych obiektów rysunku. W przypadku dużych rysunków zapisanie tylko wybranych obiektów zmniejsza rozmiar pliku, co często skraca czas ładowania rysunku.

Podczas zapisywania pliku można użyć opcji zaawansowanych umożliwiających sterowanie zapisywaniem w rysunku takich elementów, jak mapy bitowe, tekstury i efekty wektorowe, na przykład metamorfozy i głębie.

Rysunek można również zapisać jako szablon, co pozwoli na tworzenie innych rysunków z tymi samymi właściwościami. Więcej informacji na temat zapisywania rysunku jako szablonu można znaleźć w sekcji Praca z szablonami.

Aby zapisać rysunek Na poczatek

 

Zaznacz pole wyboru Tylko zaznaczone.
Zaznacz pole wyboru Osadź czcionki.

*

W przypadku korzystania z wersji testowej programu CorelDRAW, dla której upłynął okres próbny, użytkownik nie ma możliwości zapisywania rysunków.

Zapisanie pliku w formacie poprzedniej wersji programu CorelDRAW może spowodować utratę pewnych efektów, które nie były dostępne w wybranej wersji.

*

Można też zapisać rysunek, klikając kolejno pozycje Plik Zapisz.

Rysunek można także zapisać, klikając przycisk Zapisz na pasku narzędzi Standardowy.

Aby użyć zaawansowanych opcji zapisywania Na poczatek

*

Zapisanie tekstur, metamorfoz i głębi wraz z plikiem powoduje zwiększenie rozmiaru pliku, ale umożliwia jego szybsze otwieranie i zapisywanie. Natomiast odbudowanie tekstur, metamorfoz i głębi podczas otwierania zapisanego rysunku powoduje zmniejszenie rozmiaru pliku, ale wydłuża czas wymagany na jego zapisanie lub otwarcie.

Aby zapisać rysunek zgodny ze starszą wersją programu CorelDRAW Na poczatek

 

Kliknij kolejno pozycje Narzędzie Opcje. Na liście kategorii Obszar roboczy kliknij polecenie Zapisz i włącz jedną z następujących opcji:
Kliknij kolejno pozycje Narzędzie Opcje. Na liście kategorii Obszar roboczy kliknij pozycję Wyświetlanie i usuń zaznaczenie pola wyboru Pytaj podczas zapisywania.

Nie wszystkie składniki są dostępne w wersji próbnej, akademickiej i OEM. Do składników niedostępnych mogą należeć aplikacje, funkcje, narzędzia i dodatkowe pliki zawartości firmy Corel.


Opinię
Czy ta strona była pomocna? Wyślij swoją opinię. (Wymagane połączenie z Internetem.)

Copyright 2018 Corel Corporation. Wszelkie prawa zastrzezne.