Podręczne łącza do procedur na tej stronie:
Po utworzeniu soczewki można ją edytować. Można na przykład zwiększać lub zmniejszać jej obszar. W celu precyzyjnego dostosowania zmian, które mają być wprowadzone do obrazka, można też zmieniać właściwości lub przezroczystość soczewki.
Soczewki można zaznaczać i poddawać przekształceniom, tak samo jak obiekty. Więcej informacji na temat zaznaczania i przekształcania obiektów można znaleźć w sekcjach Praca z obiektami i „Modyfikowanie obiektów" na stronie 31. Korzystając z filtrów do efektów specjalnych, można także zmieniać kształt soczewki. Więcej informacji na temat efektów specjalnych można znaleźć w sekcji Stosowanie efektów specjalnych.
Podczas zwiększania obszaru soczewki wartość koloru pierwszego tła lub koloru wypełnienia w skali szarości wpływają na krycie soczewki. Kolor biały powoduje dodanie obszaru do soczewki, natomiast kolor czarny powoduje, że obszar soczewki staje się przezroczysty. Więcej informacji można znaleźć w sekcji „Praca z przezroczystością" na stronie 95.
Domyślnie narzędzia Prostokąt, Elipsa, Wielokąt i Linia tworzą nowe obiekty.
Nie można zmieniać właściwości soczewki typu Zmniejsz nasycenie do zera ani soczewki typu Dopełnienie.
|
Jeśli okno dokowane Menedżer obiektów nie jest otwarte, kliknij kolejno pozycje Okno Okna dokowane Menedżer obiektów. |
Pole Krycie jest niedostępne podczas pracy z obrazkami czarno-białymi zapisanymi w formacie 1-bitowym.
3 . |
Z menu Efekty wybierz rodzaj efektu specjalnego. |
Tylko niektóre efekty specjalne zmieniają kształt soczewek. Należy do nich na przykład wiele efektów specjalnych z kategorii 3D oraz Zniekształcenie.
Nie wszystkie składniki są dostępne w wersji próbnej, akademickiej i OEM. Do składników niedostępnych mogą należeć aplikacje, funkcje, narzędzia i dodatkowe pliki zawartości firmy Corel.
Copyright 2017 Corel Corporation. Wszelkie prawa zastrzezne.