Opis trybów scalania

Komputer rozpoznaje kolory jako wartości numeryczne, a tryby scalania umożliwiają wykonywanie obliczeń matematycznych na tych wartościach kolorów. Tryby scalania łączą kolor źródłowy i kolor bazowy w obrazku w celu otrzymania nowego koloru lub efektu, nazwanego kolorem wynikowym. W niektórych programach tryby scalania są określane mianem trybów mieszania.

W przypadku narzędzi malowania tryby scalania zmieniają sposób łączenia pociągnięć pędzla z obrazkiem. W przypadku obiektów tryby scalania zmieniają sposób łączenia kolorów obiektu z tłem za obiektem lub znajdującymi się pod nim obiektami.

 

W trybie Normalny kolor bazowy jest zastępowany kolorem źródłowym. Jest to domyślny tryb scalania.
W trybie Dodawanie dodawane są wartości koloru źródłowego i bazowego.
W trybie Odejmowanie dodawane są wartości koloru źródłowego i bazowego, a od sumy odejmowana jest liczba 255. Ponieważ ten tryb scalania traktuje kanały koloru jako subtraktywne, kolor wynikowy nigdy nie jest jaśniejszy niż kolor bazowy. Na przykład w wyniku malowania kolorem niebieskim na kolorze białym, powstaje kolor niebieski, a w wyniku malowania kolorem czarnym po kolorze niebieskim — kolor czarny.
W trybie Różnica wartość koloru źródłowego jest odejmowana od wartości koloru bazowego, a wynikiem jest wartość bezwzględna tej różnicy. Jeżeli wartość bieżącego koloru źródłowego wynosi 0, kolor bazowy nie ulega zmianie.
W trybie Mnożenie są wartości koloru źródłowego i bazowego są mnożone, a od ich iloczynu odejmowana jest liczba 255. O ile nie malujesz na białym tle, ostateczny efekt jest zawsze ciemniejszy niż oryginalny kolor bazowy. Pomnożenie wartości koloru czarnego przez wartość dowolnego koloru daje w wyniku kolor czarny. Pomnożenie dowolnego koloru przez wartość koloru białego daje w wyniku ten sam kolor.
W trybie Dzielenie wartość koloru bazowego dzielona jest przez wartość koloru źródłowego. Otrzymany wynik jest zawsze mniejszy lub równy 255.
W trybie Jeśli jaśniejszy kolor bazowy jest zastępowany kolorem źródłowym, gdy kolor źródłowy jest jaśniejszy niż kolor bazowy.
W trybie Jeśli ciemniejszy kolor źródłowy jest stosowany do koloru bazowego, gdy kolor źródłowy jest ciemniejszy niż kolor bazowy.
W trybie Tekstura kolor źródłowy jest przekształcany w skalę szarości, a wartość skali szarości jest mnożona przez wartość koloru bazowego.
W trybie Kolor kolor wynikowy tworzony jest przy użyciu wartości barwy i nasycenia koloru źródłowego oraz wartości jasności koloru bazowego. Ten tryb scalania jest przeciwieństwem trybu Jasność.
W trybie Barwa kolor wynikowy tworzony jest przy użyciu wartości barwy koloru źródłowego oraz wartości nasycenia i jasności koloru bazowego.
W trybie Nasycenie kolor wynikowy tworzony jest przy użyciu wartości nasycenia koloru źródłowego oraz wartości barwy i jasności koloru bazowego.
W trybie Jasność kolor wynikowy tworzony jest przy użyciu wartości jasności koloru źródłowego oraz wartości barwy i nasycenia koloru bazowego. Ten tryb scalania jest przeciwieństwem trybu Kolor.
W trybie Dopełnienie kolor wynikowy tworzony jest przy użyciu koloru dopełniającego dla koloru źródłowego. W tym trybie tworzone jest dopełnienie wartości bieżącego koloru źródłowego, a następnie wartość dopełnienia jest stosowana do koloru bazowego. Jeżeli wartość koloru źródłowego jest równa 127, kolor nie ulega zmianie, bo wartość ta leży w środku koła kolorów.
W trybie Logiczne I do wartości koloru źródłowego i bazowego stosowana jest funkcja logiczna „I".
W trybie Logiczne LUB do wartości koloru źródłowego i bazowego stosowana jest funkcja logiczna „LUB".
W trybie Logiczne XOR do wartości koloru źródłowego i bazowego stosowana jest funkcja logiczna „XOR".
W trybie Poza kolor źródłowy jest stosowany do przezroczystych obszarów obrazka. Efekt przypomina oglądanie kolorów przez czyste, nie pokryte emulsją obszary negatywu 35 mm.
W trybie Ekran wartości koloru źródłowego i bazowego są odwracane, mnożone, a wynik znowu jest odwracany. Kolor wynikowy jest zawsze jaśniejszy od koloru bazowego.
W trybie Nakładka kolor źródłowy jest mnożony lub ekranowany zgodnie z wartością koloru bazowego.
W trybie Miękkie światło do koloru bazowego stosowane jest miękkie rozproszone światło.
W trybie Ostre światło do koloru bazowego stosowane jest ostre bezpośrednie światło punktowe.
W trybie Rozjaśnianie symulowana jest technika rozjaśniania stosowana w fotografii, która powoduje rozjaśnienie obszarów obrazka przez skrócenie czasu naświetlania.
W trybie Przyciemnianie symulowana jest technika przyciemniania stosowana w fotografii, która powoduje przyciemnienie obszarów obrazka przez wydłużenie czasu naświetlania.
W trybie Czerwony kolor źródłowy jest stosowany do kanału koloru czerwonego obrazka w trybie RGB. Ten tryb scalania jest dostępny tylko wtedy, gdy bieżący obrazek jest obrazkiem w trybie RGB.
W trybie Zielony kolor źródłowy jest stosowany do kanału koloru zielonego obrazka w trybie RGB. Ten tryb scalania jest dostępny tylko wtedy, gdy bieżący obrazek jest obrazkiem w trybie RGB.
W trybie Niebieski kolor źródłowy jest stosowany do kanału koloru niebieskiego obrazka w trybie RGB. Ten tryb scalania jest dostępny tylko wtedy, gdy bieżący obrazek jest obrazkiem w trybie RGB.
W trybie Niebieskozielony kolor źródłowy jest stosowany do kanału koloru niebieskozielonego obrazka w trybie CMYK. Ten tryb scalania jest dostępny tylko wtedy, gdy bieżący obrazek jest obrazkiem w trybie CMYK.
W trybie Purpurowy kolor źródłowy jest stosowany do kanału koloru purpurowego obrazka w trybie CMYK. Ten tryb scalania jest dostępny tylko wtedy, gdy bieżący obrazek jest obrazkiem w trybie CMYK.
W trybie Żółty kolor źródłowy jest stosowany do kanału koloru żółtego obrazka w trybie CMYK. Ten tryb scalania jest dostępny tylko wtedy, gdy bieżący obrazek jest obrazkiem w trybie CMYK.
W trybie Czarny kolor źródłowy jest stosowany do kanału koloru czarnego obrazka w trybie CMYK. Ten tryb scalania jest dostępny tylko wtedy, gdy bieżący obrazek jest obrazkiem w trybie CMYK.

W przypadku zgrupowanych obiektów dostępny jest też tryb scalania Przekaż. Tryb scalania Przekaż powoduje, że tryby scalania poszczególnych obiektów w grupie wpływają na przejścia kolorów w obiektach leżących niżej. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Wybieranie trybu scalania dla zgrupowanych obiektów.

Nie wszystkie składniki są dostępne w wersji próbnej, akademickiej i OEM. Do składników niedostępnych mogą należeć aplikacje, funkcje, narzędzia i dodatkowe pliki zawartości firmy Corel.


Opinię
Czy ta strona była pomocna? Wyślij swoją opinię. (Wymagane połączenie z Internetem.)

Copyright 2017 Corel Corporation. Wszelkie prawa zastrzezne.