Podręczne łącza do procedur na tej stronie:
Skrypty to krótkie programy, w których do automatyzowania prostych zadań wykorzystywany jest język programowania Corel SCRIPT. Na przykład, jeśli istnieje szereg niedoświetlonych zdjęć, można zarejestrować regulacje korekcyjne podczas ich stosowania do pierwszej fotografii. Następnie można odtworzyć rejestrację w odniesieniu do wszystkich pozostałych fotografii jednocześnie.
Przy użyciu okna dokowanego Rejestrator można tworzyć rejestracje, które można zapisać jako skrypty do późniejszego wykorzystania. Ponadto przy użyciu okna dokowanego Rejestrator można otwierać, edytować i odtwarzać rejestracje i skrypty.
Tworzenie rejestracji i skryptów
Możliwe jest rejestrowanie sekwencji większości operacji wykonywanych za pomocą klawiatury, paska narzędzi, przybornika, menu i myszy. W trakcie rejestrowania operacje są przekładane na instrukcje poleceń pojawiające się chronologicznie na liście poleceń. Każda instrukcja polecenia stanowi jedno słowo oparte na nazwie menu z dołączoną nazwą polecenia znajdującą się w danym menu.
Niektóre operacje są przekształcane w parametry osadzane w poleceniu. Parametry są rejestrowane, jednak nie są wyświetlane na liście poleceń. Na przykład, po wybraniu koloru farby i zastosowaniu pociągnięcia pędzlem do obrazka wybrany kolor nie jest wyświetlany na liście poleceń rejestratora, niemniej jest rejestrowany jako parametr polecenia narzędzia malarskiego.
W programie Corel PHOTO-PAINT nie można rejestrować operacji i poleceń z następującego zakresu:
Aby rejestracja była dostępna w przyszłej sesji z programem Corel PHOTO-PAINT, musi zostać zapisana jako skrypt. Utworzone skrypty można załadować i odtworzyć w dowolnym czasie.
Jako skrypt można również zapisać listę czynności Cofnij. Na przykład, jeśli nie zostały zarejestrowane czynności składające się na efekt, który zamierza się jeszcze powtórzyć, operacje te można zapisać jako skrypt z użyciem listy polecenia Cofnij. Skrypt utworzony z listy polecenia Cofnij zawiera wszystkie operacje wykonane na obrazku, dlatego może być potrzebna edycja takiego skryptu w celu wydzielenia właściwych poleceń.
Edytowanie rejestracji i skryptów
Rejestrację lub skrypt można edytować, wstawiając nowe polecenia, rejestrując nowe polecenia w miejsce istniejących oraz usuwając już niepotrzebne polecenia.
Odtwarzanie rejestracji i skryptów
Podczas odtwarzania rejestracji lub skryptu zarejestrowane polecenia zostają zastosowane do aktywnego obrazka. Rejestrację można odtworzyć tylko w bieżącej sesji z programem Corel PHOTO-PAINT. Jeśli dana rejestracja ma być używana w innej sesji roboczej, należy ją zapisać jako skrypt. Przed odtworzeniem rejestracji lub skryptu należy się upewnić, że aktywny obrazek zawiera składniki niezbędne do pomyślnego wykonania zarejestrowanych poleceń. Na przykład, jeśli skrypt zawiera polecenia specyficzne dla obiektów, nie można go pomyślnie zastosować do obrazka, który obiektów nie zawiera.
Do obrazka można zastosować pojedyncze polecenie z rejestracji lub skryptu. Ta funkcja przydaje się w sytuacji, gdy trzeba ocenić wynik konkretnego polecenia przed zastosowaniem do obrazka reszty poleceń zawartych w rejestracji lub skrypcie.
Niektóre polecenia można tymczasowo wykluczyć z sekwencji przed odtworzeniem rejestracji lub skryptu. Wyłączone polecenia można włączyć tak, że nie jest konieczne ponowne utworzenie rejestracji lub skryptu.
Możliwe jest zastosowanie jednego lub większej liczby skryptów do jednego lub większej liczby obrazków jednocześnie, co określane jest mianem przetwarzania wsadowego. Ta funkcja umożliwia wykonywanie globalnych regulacji na kilku obrazkach bez otwierania pojedynczo każdego z nich i odtwarzania każdego skryptu z osobna. Obrazki po przetworzeniu wsadowym można zapisać w oryginalnym lub w innym formacie pliku.
Jeśli polecenie zapisywania dokumentu jest pierwszą czynnością rejestracji, możliwe jest przywrócenie oryginalnego obrazka przez powrót do pierwszego polecenia rejestracji.
2 . |
Kliknij przycisk Zapisz plik skryptu jako w oknie dokowanym Menedżer cofania. |
3 . |
W oknie dialogowym Zapisz dokonaną rejestrację wybierz dysk i folder, w którym chcesz zapisać plik. |
4 . |
W polu Nazwa pliku wpisz nazwę pliku. |
2 . |
W oknie dokowanym Rejestrator kliknij dwukrotnie pierwsze polecenie w sekwencji poleceń, które chcesz zamienić. |
2 . |
W oknie dokowanym Rejestrator przytrzymaj naciśnięty klawisz Ctrl i kliknij polecenia. |
Jeśli usuwane są polecenia ze skryptu, skrypt musi zostać zapisany przed zamknięciem, aby zmiany zostały zapisane.
3 . |
W oknie dialogowym Załaduj obrazki do przetwarzania wsadowego wybierz dysk i folder, w którym obrazki są przechowywane. |
6 . |
W oknie dialogowym Załaduj skrypt wybierz dysk i folder, w którym skrypty są przechowywane. |
Wybranie opcji Nie zapisuj z listy Po zakończeniu umożliwia ocenę wyników przed nadpisaniem oryginalnego obrazka.
Nie wszystkie składniki są dostępne w wersji próbnej, akademickiej i OEM. Do składników niedostępnych mogą należeć aplikacje, funkcje, narzędzia i dodatkowe pliki zawartości firmy Corel.
Copyright 2017 Corel Corporation. Wszelkie prawa zastrzezne.