A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Z
Proces přidávání dat do objektů nebo skupin objektů tak, aby tyto objekty reagovaly například na přesunutí ukazatele myši nebo na kliknutí. Objektu můžete například přiřadit adresu URL a vytvořit z něj tak hypertextový odkaz na externí webovou stránku.
Oblast objektu, na kterou lze kliknout a přejít tak na adresu určenou kódem URL.
Vzdálenost od pravého okraje, v níž se uplatňuje funkce dělení slov.
Maximální počet barev, které může obrázek obsahovat. Barevná hloubka je dána bitovou hloubkou obrázku a monitoru, na kterém je obrázek zobrazen. Například 8bitový obrázek může obsahovat až 256 barev, ale 24bitový obrázek může obsahovat přibližně 16 milionů barev. Obrázek ve formátu GIF je příkladem 8bitového obrázku; obrázek ve formátu JPEG je příkladem obrázku 24bitového.
Osmibitová složka obrázku ve stupních šedé. Každý kanál reprezentuje úroveň jedné barevné složky v obrázku, například barevný model RGB má tři barevné kanály a barevný model CMYK čtyři. Současným zobrazením všech kanálů nebo jejich vytištěním příslušnými barevnými inkousty se docílí plného rozsahu barev v obrázku.
Jednoduchý barevný graf definující rozsah barev zobrazovaných v barevném režimu. Příkladem může být barevný model RGB (červená, zelená, modrá), CMY (azurová, purpurová, žlutá), CMYK (azurová, purpurová, žlutá, černá), HSB (odstín, sytost, jas), HLS (odstín, světlost, sytost) a CIE L*a*b (Světlost a dvě barevné složky).
Barevný nádech, který často vzniká na fotografiích v důsledku světelných podmínek nebo jiných faktorů. Fotografie pořízená v interiéru ve slabém žárovkovém světle může například mít žlutý nádech, zatímco exteriérová fotografie za plného slunečního svitu může mít modrý nádech.
U elektronické správy barev jde o virtuální reprezentaci zařízení nebo rozsahu barev barevného modelu. K mapování hranic a tvaru barevného prostoru zařízení slouží software pro správu barev.
Viz také barevný rozsah.
Barevný rozsah (gamut) je rozsah barev, které lze reprodukovat nebo snímat prostřednictvím určitého zařízení. Monitor například zobrazuje jiný barevný rozsah než tiskárna – tento jev si vynucuje správu barev při převodu zdrojových obrázků na konečný výstup.
Rovná nebo zakřivená čára tvořená segmenty, které jsou spojeny v uzlech. Každý uzel je opatřen ovládacími úchyty, pomocí nichž lze měnit řídicí úsečky a tím i tvar křivky.
Vlastnost komprese souborů, při níž zůstává obrazová kvalita po kompresi a dekompresi stejná jako u původního obrázku.
Hodnota bílé u barevného monitoru, která ovlivňuje zobrazení světlých tónů a kontrastu.
U korekce obrázků určuje bílý bod hodnotu světlosti, která je v rastrovém obrázku považována za bílou. V aplikaci Corel PHOTO-PAINT můžete nastavením bílého bodu zlepšit kontrast obrázku. Nastavíte-li například v histogramu obrázku s rozsahem jasů od 0 (nejtmavší) do 255 (nejsvětlejší) bílý bod na hodnotu 250, budou všechny pixely s hodnotou vyšší než 250 převedeny na bílé.
Počet binárních bitů definujících odstín nebo barvu jednotlivých pixelů v rastru. Pixely černobílého obrázku mají například hloubku 1 bit, protože mohou být pouze černé nebo bílé. Počet hodnot barvy, které lze vyjádřit pomocí dané bitové hloubky, je roven číslu 2 umocněnému na hodnotu bitové hloubky. Například pixel s bitovou hloubkou 1 může mít dvě hodnoty: (2 1=2) a pixel s bitovou hloubkou 2 hodnoty 4 (2 2 = 4).
Bitová hloubka se pohybuje v rozsahu 1 až 64 bitů na pixel (bpp) a určuje barevnou hloubku obrázku.
Měrná jednotka používaná převážně v typografii k definování velikostí písma. Jednomu palci odpovídá přibližně 72 bodů, jedné jednotce pica pak 12 bodů.
1bitový barevný režim, v němž jsou obrázky složeny z pixelů pouze dvou barev – černé a bílé – bez jakýchkoli mezistupňů. Tento barevný režim se používá pro perokresby a pro jednoduchou grafiku. Chcete-li vytvořit efekt černobílé fotografie, můžete použít barevný režim Stupně šedé.
Viz také stupně šedé.
Hodnota jasu, která je v rastrovém obrázku považována za černou. V aplikaci Corel PHOTO-PAINT můžete nastavením černého bodu zlepšit kontrast obrázku. Nastavíte-li například v histogramu obrázku s rozsahem jasů od 0 (nejtmavší) do 255 (nejsvětlejší) černý bod na hodnotu 5, budou všechny pixely s hodnotou nižší než 5 převedeny na černé.
Objekt, pro který použijete akci tvarování, například sloučení, oříznutí nebo průnik s jiným objektem. Cílový objekt si ponechává původní atributy výplně a obrysu. Tyto atributy jsou zároveň zkopírovány do zdrojových objektů použitých při provedení akce.
Viz také zdrojový objekt.
Možnost režimu palety, pomocí níž lze určit, která barva je při vytváření palety důležitá. Barvu můžete nastavit podle potřeby a zadat její důležitost při převodu.
Barevný režim pracující s azurovou, (Cyan), purpurovou (Magenta) a žlutou (Yellow) barevnou složkou. Tento režim se používá v tříbarevném tiskovém procesu.
Barevný režim pracující s azurovou, (Cyan), purpurovou (Magenta), žlutou (Yellow) a černou (blacK) barevnou složkou. Tisk v režimu CMYK poskytuje dokonale černou barvu a bohatou škálu barevných tónů. V barevném režimu CMYK jsou hodnoty barev vyjadřovány v procentech. Hodnota 100 tedy znamená, že je daný inkoust nanášen v plné sytosti.
Jednoduchý přechod rozdělený na dvě nebo více komponent pro vytvoření složeného přechodu. Objekt, u kterého je přechod rozdělen, se stává koncovým objektem jedné komponenty přechodu a počátečním objektem druhé komponenty.
Typ barevného prostoru a barevného modelu zařízení. Tento barevný prostor je složen z více komponent a umožňuje definovat barvu jiným způsobem než skládáním standardních tří (RGB) nebo čtyř (CMYK) barevných složek.
Značka akcentu umisťovaná nad psaný znak, pod něj nebo přes něj, například čárka (á) nebo háček (ž).
Neviditelné dělicí body, k nimž je přitahován ukazatel.
Technika opakování malého obrázku na velké ploše. Často se používá k vytváření vzorovaných pozadí pro webové stránky.
Textové znaky umístěné pod účařím ostatních znaků v řádku textu.
Samostatný modul, který rozšiřuje funkce aplikace.
Hodnota udávající rozlišení tiskárny v bodech na palec. Běžné stolní laserové tiskárny tisknou s rozlišením 600 dpi. Osvitové jednotky tisknou s rozlišením např. 1270 nebo 2540 dpi. Tiskárny s vyšší hodnotou dpi poskytují hladší a čistší výstup. Pojem dpi se používá také k určování rozlišení skenerů a rastrových obrázků.
Obrysové zobrazení kresby, u kterého jsou skryty výplně, jsou však zobrazena vysunutí, čáry kontur a přechodové tvary. Rastry se zobrazují pouze jednobarevně.
Viz také jednoduchý drátěný model.
Obrázek v dvoutónovém barevném režimu je osmibitový obrázek ve stupních šedé, jehož odstín je upraven použitím jedné až tří dalších barev.
Efekt vytvořený prodloužením nebo zkrácením dvou stran objektu, čímž vzniká dojem, že se objekt ve dvou směrech vzdaluje pohledu.
Dočasné vodicí linky, které se objevují v následujících přichytávacích bodech objektů – ve středu, v uzlech, v kvadrantech a na účaří textu.
Pojem z oblasti fotografie popisující množství světla použité k pořízení snímku (osvit). Pokud na obrazový snímač (v digitálním fotoaparátu) nebo film (v klasickém fotoaparátu) nedopadne dostatek světla, obrázek je příliš tmavý (podexponovaný). Pokud je na citlivý prvek nebo film propuštěno příliš mnoho světla, obrázek je příliš světlý (přeexponovaný).
Programové moduly převádějící digitální informace z jedné formy do jiné.
Formátovaný text může obsahovat tučné písmo, kurzívu nebo podtržení, stejně jako různá písma, velikosti znaků a barvy textu. Dokumenty s formátovaným textem mohou také zahrnovat formátování stránek, např. okraje stránek, řádkový proklad nebo umístění tabulátorů.
Metoda přenášení souborů mezi dvěma počítači. Na mnoha internetových serverech jsou k dispozici úložiště materiálů, k nimž lze získat přístup prostřednictvím protokolu FTP.
Formát grafických souborů navržený s cílem obsadit minimum místa na disku a umožnit snadnou výměnu těchto souborů mezi počítači. Tento formát se běžně používá na Internetu k publikování obrázků s 256 nebo méně barvami.
Typografický glyf odpovídá jednomu znaku písma.
Úchyt ve tvaru kosočtverce, jehož tažením lze měnit tvar objektu.
Histogram je tvořen vodorovným sloupcovým grafem, do něhož jsou vyneseny počty pixelů v rastrovém obrázku na stupnici od 0 (nejtmavší) do 255 (nejsvětlejší). Levá část histogramu představuje tmavé tóny obrázku, střední část představuje střední tóny a pravá část představuje světlé tóny. Výška sloupců informuje o počtu pixelů s jednotlivými úrovněmi jasu. Velký počet pixelů ve tmavých tónech (levá strana histogramu) indikuje přítomnost velkých tmavých ploch v obrázku.
Sada čísel definujících barvu v určitém barevném režimu. V barevném režimu RGB například hodnota 255 pro červenou (Red) a nulová hodnota zelené (Green) a modré (Blue) dávají červenou barvu.
Textové znaky umístěné nad účařím ostatních znaků v řádku textu.
Barevný model, který definuje tři komponenty: odstín, sytost a jas. Odstín určuje barvu (žlutá, oranžová, červená atd.), jas určuje vnímaný jas (světlejší nebo tmavší barva) a sytost určuje výraznost barvy (od šedivé k čisté barvě).
Standard pro tvorbu webových stránek složený z kódových značek definujících strukturu a součásti dokumentu. Tyto značky slouží k formátování textu a k zahrnutí různých typů informací (například obrázků, zvuků, videa či animace) do vytvářené webové stránky.
Elektronický odkaz, který poskytuje přímý přístup z jednoho místa v dokumentu na jiné místo v témže dokumentu nebo do jiného dokumentu.
Předdefinované tvary, například základní tvary, šipky, hvězdičky a odkazovací čáry. Ideální tvary jsou často opatřeny glyfy, pomocí nichž lze měnit vzhled tvarů.
Obrázek reprezentující nástroj, objekt, soubor nebo jinou položku v aplikaci.
Jeden výskyt symbolu v kresbě. Instance symbolu automaticky přebírá všechny změny provedené v symbolu. Každá instance však může mít také jedinečné vlastnosti, například velikost, umístění nebo jednotnou průhlednost.
Intenzita je hodnota udávající jas světlých pixelů v rastru ve srovnání s tmavšími středními tóny a tmavými pixely. Zvýšením intenzity lze dosáhnout oživení bílých ploch při zachování nízkého jasu v tmavých oblastech.
Množství světla, které vyzařuje nebo odráží daný pixel. V barevném režimu HSB udává jasová hodnota, kolik bílé daná barva obsahuje. Jasová hodnota 0 například odpovídá černé (černý stín na fotografii), jasová hodnota 255 bílé (bílý odlesk na fotografii).
Skriptovací jazyk používaný na webu k přidávání interaktivních funkcí na stránky HTML.
Obrysové zobrazení kresby, u kterého jsou skryty výplně, vysunutí, kontury a přechodové tvary. Rastry se zobrazují pouze jednobarevně.
Viz také drátěný model.
Typ výplně používaný k nanesení jedné plné barvy na určitou plochu obrázku.
Viz také výplň.
Efekt vytvořený prodloužením nebo zkrácením jedné strany objektu, čímž vzniká dojem, že se objekt v jednom směru vzdaluje pohledu.
Zlepšená verze formátu souborů JPEG, která nabízí lepší kompresi a umožňuje připojit k souboru informace o obrázku a přiřadit určité oblasti obrázku jiný kompresní poměr.
Formát fotografických obrázků, který nabízí kompresi s určitou ztrátou obrazové kvality. Vzhledem k možnostem komprese (až 20:1) a tím i malé velikosti souborů se obrázky ve formátu JPEG často používají k publikování na Internetu.
Úhel udávající orientaci pera vzhledem k povrchu kresby, obvykle úhel mezi osou hrotu kaligrafického pera a vodorovnou osou. Čára nakreslená pod kaligrafickým úhlem má velmi malou nebo nulovou tloušťku, se zvětšující se odchylkou od kaligrafického úhlu se však rozšiřuje.
Rozšíření jazyka HTML umožňující zadat v rámci hypertextového dokumentu styl určující např. barvu, písmo nebo velikost písma. Informace o stylech může sdílet více souborů HTML.
Viz také HTML.
Hotové obrázky, které lze importovat do aplikací Corel a v případě potřeby upravit.
Kopie objektu nebo oblasti obrázku, která je propojena s původním objektem nebo oblastí obrázku. Většina změn provedených ve zdroji je automaticky použita i v jeho klonech.
Viz také symbol.
Kolekce definic symbolů zahrnutých do souboru aplikace CorelDRAW (CDR). Chcete-li použít tutéž knihovnu ve více kresbách, můžete ji exportovat do souboru ve formátu CSL (Corel Symbol Library).
Určuje znakovou sadu textu a umožňuje správně zobrazit text v příslušném jazyce.
Čára, která se protíná s jinou čarou a svírá s ní pravý úhel.
Dutý nebo zakulacený dovnitř jako vnitřek mísy.
Tonální rozdíl mezi světlými a tmavými oblastmi obrázku. Vyšší hodnoty kontrastu odpovídají větším rozdílům a menšímu počtu stupňů mezi světlou a tmavou.
Efekt vytvořený přidáním rovnoměrně rozmístěných soustředných tvarů vně nebo dovnitř od okraje objektu. Tento efekt můžete použít také k vytváření vyřezávatelných obrysů pro výstup na zařízeních, jako jsou například kreslicí a vyřezávací plottery nebo gravírovací frézky.
Zakřivený nebo zakulacený směrem ven, jako vnější povrch koule nebo kruh.
Bod, který zůstává na místě při roztažení, změně měřítka, zrcadlovém převrácení nebo zkosení objektu. Kotvicí body odpovídají osmi úchytům, které se objeví při vybrání objektu, a středu výběrového rámečku označenému symbolem X.
Čára, která slouží k udávání velikosti objektů nebo vzdálenosti či úhlu mezi objekty.
Dokument, který vytváříte v aplikaci CorelDRAW.
Převod dokumentu uloženého například ve formátu PDF (Portable Document Format) do jiného formátu, například DES (Corel DESIGNER), a poté zpět.
Vlastnost objektu, která určuje, do jaké míry je objekt neprůhledný. Objekt se 100% krytím je zcela neprůhledný. Klesá-li hodnota krytí pod 100 %, průhlednost objektu se zvyšuje.
Viz také průhlednost.
Směrové klávesy, které pohybují (posunují) vybranými objekty v malých krocích. Pomocí kurzorových kláves lze také měnit pozici kurzoru při zadávání nebo úpravách textu na obrazovce nebo v dialogovém okně.
Barevný model obsahující složku světlosti (L) a dvě chromatické složky: „a" (škála od zelené k červené) a „b" (od modré ke žluté).
Zmenšení nebo zvětšení měřítka zobrazení kresby. Zvětšením lze zobrazit více detailů, zmenšením větší plochu kresby.
Bezztrátová technika komprese souborů, kterou lze docílit menší velikosti souborů a kratší doby zpracování. Komprese LZW se nejčastěji používá u souborů GIF a TIFF.
Proporcionální změna vodorovného a svislého rozměru objektu o zadanou procentuální část. Změníte-li například měřítko obdélníku o výšce 1 cm a šířce 2 cm o 150 %, získáte obdélník o výšce 1,5 cm a šířce 3 cm. Poměr stran 1:2 (výška k šířce) zůstane zachován.
Informace o objektech. K metadatům patří například názvy, komentáře a ceny přiřazené k objektům.
Prostor mezi sloupci textu. Při tisku prázdný prostor tvořený vnitřními okraji dvou protilehlých stránek.
Přesouvání objektu po velmi malých krocích.
Viz také posun a násobný posun.
Zmenšená verze obrázku nebo ilustrace s nízkým rozlišením
Oblast na panelu příkazů, kterou lze táhnout pomocí myši. Tažením za místo úchytu lze panel přesunout, zatímco tažení za jinou část panelu nemá žádný účinek. Umístění místa úchytu závisí na použitém operačním systému, na orientaci panelu a na tom, zda je panel ukotvený nebo plovoucí. K panelům příkazů s místy úchytů patří panely nástrojů, okna nástrojů a panel vlastností.
Vizuální efekt interferenčních křivek, který vzniká překrytím dvou pravidelných vzorů. Může se objevit například při překrytí dvou polotónových rastrů s různými úhly, hustotou a velikostí bodů. Moaré je nežádoucím důsledkem opakovaného rastrování obrázku s použitím jiné hustoty polotónů nebo stejné hustoty polotónů, ale s odlišným úhlem.
Rovnoměrně rozmístěné vodorovné a svislé linky, které slouží jako pomůcka při kreslení a uspořádávání objektů.
Rovnoměrně rozmístěné vodorovné čáry odpovídající linkovanému sešitu, které pomáhají se zarovnáním textu a objektů.
Rovnoměrně rozmístěné vodorovné a svislé linky, které slouží jako pomůcka při kreslení a uspořádávání objektů.
Viz také mřížka dokumentu.
Při úpravách fotografií pojem nádech často označuje částečně průhlednou barvu použitou na celý obrázek. Nazývá se také barevný nádech.
V kontextu tisku pojem nádech označuje světlejší tón barvy vytvořený rastrováním polotónů, například u přímých barev.
Viz také polotóny.
Původní styl barvy, který lze uložit a použít pro objekty v kresbě. Z nadřízené barvy je možné vytvářet podřízené barvy.
Viz také podřízená barva.
Tah, který umožňuje skicovat pomocí nástroje LiveSketch. Nakreslené tahy jsou nastaveny a převedeny na Bézierovy křivky podle času a vzdálenosti mezi nimi.
Přesouvání objektu po velkých krocích kombinací klávesy Shift s klávesami se šipkou. Vzdálenost, o kterou se objekt posunuje, je určena vynásobením hodnoty násobného posunu a hodnoty posunu.
Viz také posun a mikroposun.
Oblast v levém dolním rohu okna aplikace obsahující ovládací prvky pro přecházení mezi stránkami a přidávání stránek. V navigátoru dokumentu se rovněž zobrazuje číslo aktivní stránky a celkový počet stránek v kresbě.
Položky, které se zobrazují na obrazovce, ale netisknou se. Patří sem pravítka, vodicí linky, čáry mřížky, skrytý text a symboly formátování, například mezery, pevné konce řádků, tabulátory a odsazení.
Uzavřený tvar, jehož umístěním okolo objektu lze změnit tvar objektu. Obálka se skládá ze segmentů spojených uzly. Po umístění obálky okolo objektu lze přesouváním uzlů měnit tvar objektu.
Obecné označení jakékoli položky, kterou vytvoříte nebo umístíte v kresbě. K objektům patří čáry, tvary, grafika a text.
Objekt s uzly a ovládacími úchyty, jejichž přesouváním lze měnit tvar objektu. Objekt s křivkami může mít libovolný tvar složený z rovných nebo zakřivených čar.
Grafika v dokumentu HTML s oblastmi, na které lze kliknout a přejít tak na určité místo na webu, do jiného dokumentu HTML nebo na jinou grafiku.
Objekt nebo objekty umístěné v objektu kontejneru při použití efektů PowerClip.
Tento pojem se také používá pro označení grafických zdrojů dodávaných spolu s produktem, například klipartu, fotografií, symbolů, písem a objektů.
Prostor na pevném disku, který aplikace používají k umělému zvětšování paměti dostupné v počítači.
Typ textu, u kterého lze používat možnosti formátování a přímo upravovat velké bloky textu.
Vlastnost barvy, která umožňuje klasifikovat barvy podle názvů. K odstínům patří například modrá, zelená a červená.
Část okna aplikace, kde vytváříte, přidáváte a upravujete objekty.
Hodnota určující, za jakých podmínek mají dvě čáry, které se setkávají v ostrém úhlu, přejít od špičatého vrcholu k zešikmenému.
Klávesa, která po stisknutí omezí kreslení nebo úpravy na tvar nebo na úhel. Výchozí klávesou je Ctrl. Výchozí klávesu můžete změnit na Shift, standard systému Windows, na stránce nástroje Výběr dialogového okna Možnosti.
Odstranění nepotřebných oblastí obrázku beze změny rozlišení zbývající části.
Základní komponenta, z níž se skládají objekty. Osnova může být otevřená (například úsečka) nebo uzavřená (například kružnice) a může ji tvořit jediný úsečkový nebo křivkový segment nebo více spojených segmentů.
Bod nebo roh vytvořený v průsečíku dvou křivek.
Zařízení s vysokým rozlišením, které vytváří výstup na filmy nebo na světlocitlivé papíry používané při výrobě desek pro tiskařské lisy.
Objekt definovaný osnovou, jejíž počáteční bod není shodný s koncovým.
Změna umístění a orientace objektu rotací kolem středu otáčení.
Úsečky s úchyty, vycházející z uzlu na křivce, kterou upravujete pomocí nástroje Tvar. Ovládací úchyty určují úhel, pod kterým křivka uzlem prochází.
Kolekce plných barev, odkud můžete vybírat barvy pro výplně a obrysy.
Funkce, která umožňuje vybrat náhradní písmo v případě, že otevřete soubor obsahující písmo, které v počítači není nainstalováno. Tuto náhradu lze definovat buď pouze pro aktuální pracovní relaci, nebo trvale, takže při uložení a novém otevření souboru již bude náhradní písmo použito automaticky.
Barvy definované systémem PANTONE Process Color, založeném na barevném modelu CMYK.
Pero tabletu, který můžete použít pro přístup k příkazům a ke kreslení obrázků. Chcete-li tuto možnost využít v aplikaci CorelDRAW, musíte nainstalovat pero citlivé na tlak s tabletem a odpovídající ovladače.
Specifikace písem vyvinutá společností Apple. Písma TrueType se tisknou tak, jak se zobrazují na obrazovce, a jejich velikost lze libovolně měnit.
Sada znaků s jednotným stylem (například kurzíva), duktem (například tučné) a velikostí (například 10 bodů) pro určitý řez písma, například Times New Roman.
Barevná ploška, která tvoří nejmenší možnou část rastru.
Viz také rozlišení.
Rastr bez pozadí. Plovoucí objekty nazýváme také fotografické objekty nebo obrázkové výřezy.
PNG (Portable Network Graphics)
Formát grafických souborů navržený pro prohlížení obrázku na webu. Do tohoto formátu lze importovat grafiku s 24bitovými barvami.
Bod v okně kresby, v němž se protínají pravítka.
Viz také expozice.
Podosnovy představují základní křivky a tvary, ze kterých se vytváří jednotlivé objekty s křivkami.
Styl barvy vytvořený jako tón jiného stylu barvy. U většiny dostupných barevných modelů a palet mají podřízené barvy stejný odstín jako nadřízená barva, ale jiné úrovně sytosti nebo jasu.
Viz také nadřízená barva.
U filtru Prach a škrábance nastavuje počet pixelů obklopujících poškozenou oblast, které jsou při aplikaci filtru použity.
Obrázek převedený z obrázku se souvislými barevnými tóny na černobílý obrázek obsahující tečky různé velikosti.
Poměr šířky obrázku k jeho výšce (vyjádřený matematicky ve tvaru x:y). Obrázek o rozměrech 640 x 480 pixelů má například poměr stran 4:3.
Posouvání stránky kresby v okně kresby. Posouváním stránky se mění zobrazená část stránky stejným způsobem jako při posouvání obsahu okna kresby nahoru, dolů, doleva nebo doprava pomocí posouvacích pruhů. Při práci ve vysoké úrovni zvětšení, když není zobrazena celá kresba, můžete posunutím stránky rychle zobrazit skryté části kresby.
Typ texturové výplně definovaný pomocí jazyka PostScript.
Proces posunutí textů nad nebo pod účaří.
Přesouvání objektu po jednotlivých krocích.
Viz také mikroposun a násobný posun.
Způsob uspořádání objektů, který umožňuje, aby byl jeden objekt umístěn uvnitř druhého.
Objekt vytvořený umístěním objektů (objekty obsahu) dovnitř jiných objektů (objekty kontejneru). Pokud je objekt obsahu větší než objekt kontejneru, dojde k automatickému oříznutí objektu obsahu. Viditelný je pouze obsah, který se vejde do objektu kontejneru.
Konfigurace nastavení určující uspořádání jednotlivých příkazů, panelů a tlačítek po spuštění aplikace.
Oblast kresby, ve které můžete experimentovat a vytvářet objekty pro pozdější použití. Tato plocha se nachází vně okrajů stránky kresby. Objekt, který chcete použít, můžete z pracovní plochy přetáhnout na stránku kresby pomocí myši.
Úroveň tolerance k tonálním odchylkám v rastru.
Vodorovný nebo svislý pruh s jednotkovou stupnicí, který slouží k určování velikosti a umístění objektů. Pravítka se standardně zobrazují vlevo a podél horního okraje okna aplikace, lze je však skrýt nebo přesunout.
Efekt vytvořený prolnutím jednoho objektu do jiného postupnou přeměnou tvarů a barev.
Plynulý přechod dvou nebo více barev použitý v oblasti obrázku, sledující přímou, kruhovou, kónickou nebo čtvercovou dráhu. Dvoubarevné přechodové výplně jsou tvořeny přímým přechodem z jedné barvy do druhé, zatímco vlastní výplně mohou obsahovat přechody mnoha barev.
Barevné odstíny tvořící vzhled přechodové výplně. Čím více kroků výplň tvoří, tím hladší je přechod z jedné barvy do druhé.
Objekt, z nějž byl vytvořen klon. Většina změn provedených v předloze je automaticky použita i v jejím klonu.
Příliš velké množství světla v obrázku, v jehož důsledku obrázek působí vybledle.
Viz také expozice.
Tiskařský pojem popisující metodu překrývání barev s cílem vykompenzovat nedostatečně zarovnané barevné výtažky (chybný soutisk). Díky této metodě lze zabránit výskytu bílých mezer mezi sousedícími odlišnými barvami na bílé stránce.
Viz také rozšíření objektu, rozšíření pozadí a přetisk.
Část vytištěného obrázku, která se nachází za okrajem stránky. Přesah zaručuje, že po svázání a oříznutí bude výsledný obrázek pokrývat celý papír až k okrajům.
Viz přesah barev.
Přetisku se dosahuje tiskem jedné barvy přes druhou. V závislosti na zvolených barvách se mohou přetiskované barvy mísit a vytvořit novou barvu, nebo horní barva překryje dolní. Přetiskem tmavé barvy přes světlou se často řeší problémy se soutiskem, kdy nejsou jednotlivé separace přesně vyrovnány.
Viz také přesah barev, rozšíření pozadí a rozšíření objektu.
Změna rozlišení a rozměrů rastru. Při převzorkování na vyšší rozlišení velikost obrázku roste, při převzorkování na nižší rozlišení klesá. Převzorkováním s pevným rozlišením je možné beze změny rozlišení změnit velikost obrázku přidáním nebo odebráním pixelů. Převzorkování s proměnným rozlišením ponechává počet pixelů beze změny a upraví velikost obrázku, takže výsledný obrázek bude mít oproti originálu vyšší nebo nižší rozlišení.
Automatické vynucené zarovnání zakreslovaného nebo přesouvaného objektu podle bodu na mřížce, vodicí linky nebo jiného objektu.
V komerčním tisku jde o samostatně tištěnou barvu. Pro každou přímou barvu je nutné vyrobit samostatnou tiskovou desku.
Popis způsobu zacházení s barvami a charakteristik zařízení.
U obrázků ve formátu JPEG metoda, která umožňuje rychle vykreslit celý obrázek v nízkém blokovém rozlišení. V průběhu načítání obrazových dat se kvalita obrazu postupně zlepšuje.
Vzdálenost mezi řádky textu. Proklad je důležitým aspektem ovlivňujícím čitelnost i vzhled textu.
U obrázků ve formátu GIF jde o metodu, která umožňuje obrázek na webu zobrazit nejprve rychle a v nízkém rozlišení. Po načtení veškerých obrazových dat se kvalita obrázku zlepší.
Úroveň ostrosti na okrajích stínu.
Proces umístění objektu vytvořeného v jedné aplikaci do dokumentu vytvořeného v jiné aplikaci. Propojený objekt je i nadále umístěn ve zdrojovém souboru. Chcete-li změnit objekt propojený se souborem, musíte úpravu provést ve zdrojovém souboru.
Vlastnost objektu, která určuje, do jaké míry je objekt průhledný. Nižším hodnotám průhlednosti odpovídají vyšší hodnoty krytí a tedy horší viditelnost podkladových položek nebo obrázků.
Viz také krytí.
Bod, v němž se kříží dvě čáry.
Obrázek složený z matice pixelů (bodů).
Viz také vektorová grafika.
Obrázek, který byl vykreslen ve formě pixelů. Rastrové obrázky vytváříte například při převodu souborů s vektorovou grafikou na rastrové soubory.
Typ textu vytvářeného pomocí nástroje Text. Řetězcový text slouží k přidávání krátkých řádků textu, například nadpisů, a k použití grafických efektů, jako je například umístění textu na osnovu, vytváření efektů vysunutí a přechodů a dalších speciálních efektů. Řetězcový text může obsahovat až 32000 znaků.
Systém definující počet a druh barev, které tvoří obrázek. Příkladem může být černobílý režim, režim stupňů šedé, RGB, CMYK a režim palety.
Osmibitový režim barev, v němž lze zobrazit obrázky s nejvýše 256 barvami. Převedením složitého obrázku do režimu palety můžete zmenšit velikost souboru a dosáhnout přesnější kontroly nad barvami použitými obsaženými v obrázku.
Barevný režim, v němž jsou všechny barvy vytvářeny kombinací tří barev světla (červená, zelená a modrá) v různých intenzitách. Červenému, zelenému i modrému kanálu jsou přiřazeny hodnoty v rozsahu od 0 do 255. Systém RGB používají k vytváření nebo detekování barev monitory, skenery i lidské oko.
Původní objekt použitý k vytváření efektů, jako jsou obálky, vysunutí, stíny, kontury a objekty vytvořené pomocí nástroje Malířské techniky. Změny provedené v řídicím objektu určují vzhled efektu.
Změna vzhledu interaktivního objektu nebo skupiny objektů při kliknutí nebo přesunutí ukazatele myši.
Počet pixelů na palec v rastru udávaný v ppi (pixely na palec) nebo dpi (body na palec). Rastr s nízkým rozlišením může být na pohled hrubší (zrnitější). Vyšší rozlišení umožňuje dosáhnout hladších obrázků, současně však zvětšuje velikost souborů.
Množství detailů, které jsou obsaženy v obrázku nebo které dokáže zpracovat vstupní, výstupní nebo zobrazovací zařízení. Rozlišení se udává v jednotkách dpi (body na palec) nebo ppi (pixely na palec). Obrázek s nízkým rozlišením může být na pohled hrubší (zrnitější). Vyšší rozlišení umožňuje vytvářet kvalitnější obrázky, současně však zvětšuje velikost souborů.
Schopnost rozpoznávat a převádět ručně nakreslené tvary do přesných forem. Chcete-li využívat rozpoznávání tvarů, musíte použít nástroj Inteligentní kreslení. Pak můžete například čtyřmi tahy pera načrtnout obdélníkový tvar a aplikace tyto rukou nakreslené čáry převede na přesný obdélník.
Proces používaný k simulaci většího počtu barev v případě, že je k dispozici pouze omezený počet barev.
U komerčního tisku typ přesahu, který spočívá v rozšíření objektu v popředí do pozadí.
U komerčního tisku způsob vytvoření přesahu, který spočívá v rozšíření objektu na pozadí do objektu v popředí.
Funkce, která při psaní automaticky doplňuje zkratky na celá slova a opravuje chyby. Funkce Rychlé opravy může automaticky převádět první písmena ve slovech na velká nebo opravovat běžné překlepy a pravopisné chyby, například nahrazovat zkratku „fa" slovem „firma" nebo chybně napsané slovo „ajko" správným „jako".
Předdefinovaná sada informací nastavující velikost stránky, orientaci, pozici pravítek a údaje o mřížce a vodítcích. Šablona může obsahovat také grafiku a text, které lze dále upravovat.
Oblast používaná k dočasnému ukládání vyjmutých nebo zkopírovaných informací. Informace jsou ve schránce uloženy do okamžiku, kdy vyjmete nebo zkopírujete nové informace a nahradíte jimi předchozí obsah schránky.
Úsečka nebo křivka mezi uzly v objektu s křivkami.
U komerčního tisku proces rozdělení barev kompozitního obrázku na výtažky – samostatné obrázky ve stupních šedi (po jednom pro každou primární barvu původního obrázku). V případě obrázku v barevném modelu CMYK je nutné vytvořit čtyři výtažky (po jedné pro azurovou, purpurovou, žlutou a černou barvu).
Typ výplně, který umožňuje přidávat barevné skvrny dovnitř vybraného objektu.
Externí aplikace spouštěná serverem HTTP v odezvě na akci, kterou provedete ve webovém prohlížeči, například kliknutí na odkaz, obrázek nebo jiný interaktivní prvek webové stránky.
Sada objektů, které se chovají jako jedna jednotka. Operace provedená se skupinou je použita stejným způsobem pro všechny její objekty.
Znak vytvořený spojením dvou nebo více písmen.
Kombinování dvou objektů do jediného objektu s křivkami se společným obrysem. Zdrojový objekt je sloučen s cílovým objektem a takto vytvořený nový objekt přebírá atributy výplně a obrysu cílového objektu.
Objekt vytvořený sloučením dvou nebo více objektů a převedením na jeden objekt s křivkami. Sloučený objekt přebírá atributy výplně a obrysu naposledy vybraného objektu. Plochy, na kterých se překrývá sudý počet objektů, nemají žádnou výplň. Plochy, na kterých se překrývá lichý počet objektů, jsou vyplněny. Obrysy původních objektů zůstávají viditelné.
Přechod vytvořený mezi počátečním nebo koncovým objektem jednoho přechodu a jiným objektem.
Soubor, který podporuje zobrazení animací a videa, například animovaný soubor GIF nebo soubor QuickTime (MOV).
Trojrozměrný stínový efekt, který objektům dodává reálnější vzhled.
Část okna kresby orámovaná obdélníkem se stínovým efektem.
Virtuální stránka obsahující globální objekty a nastavení vodicích linek a mřížky, které se vztahují na všechny stránky v dokumentu.
Bod, kolem nějž se objekt otáčí.
Bod, který dělí Bézierovu křivku na dvě stejně dlouhé části.
Barevný režim, v němž se zobrazují obrázky využívající 256 odstínů šedé barvy. Každá barva je definována jako hodnota v intervalu od 0 do 255, kde 0 je nejtmavší (černá) a 255 nejsvětlejší (bílá). Obrázky ve stupních šedé, zvláště fotografie, se často označují jako „černobílé".
Sada atributů, které určují vzhled textu. Existují dva typy stylů textu: styly řetězcového textu a styly odstavcového textu.
Sada atributů určující vzhled objektů určitého typu. Existují tři typy stylů: styly grafiky, styly textu (řetězcový a odstavcový) a styly barev.
Pero používané v kombinaci s tabletem, které umožňuje simulovat tahy štětcem. Pero citlivé na tlak dovoluje měnit vzhled jednotlivých tahů jemnými změnami tlaku.
Barevný model, např. CMYK, u něhož se barvy vytvářejí odečítáním vlnových délek světla odraženého od objektu. Barevný inkoust má například modrou barvu proto, že pohlcuje všechny barvy s výjimkou modré.
V kontextu úprav rastrů náhodné pixely na ploše rastru, které připomínají zrnění na televizní obrazovce.
Úroveň jasu společná pro průhlednost a objekt, na který je použita. Je-li například použita průhlednost pro objekt jasné barvy, barva průhlednosti převezme srovnatelnou úroveň jasu. Totéž platí pro průhlednost použitou na objekt tmavé barvy – průhlednost převezme odpovídající úroveň tmavosti.
světlý tón, stín a střední tón
Pojmy popisující jas pixelů v rastrovém obrázku. Hodnoty jasu se mohou pohybovat v rozsahu od 0 (nejtmavší) do 255 (nejsvětlejší). Pixely v první třetině tohoto rozsahu považujeme za tmavé tóny, pixely v druhé třetině za střední tóny a pixely v poslední třetině za světlé tóny. Úpravou světlých, tmavých nebo středních tónů můžete prosvětlit nebo ztmavit příslušné oblasti obrázku. Vynikající pomůckou pro zobrazení a vyhodnocení světlých, tmavých a středních tónů v obrázcích je histogram.
Opakovaně použitelný objekt nebo skupina objektů. Symbol je definován vždy pouze jednou a v kresbě na něj lze odkazovat opakovaně.
Čistota (živost) barev vyjádřená jako nepřítomnost bílé. Barva se 100% sytostí neobsahuje žádnou bílou složku. Barva s 0% sytostí je odstín šedé.
Řada znaků umístěných mezi části textu oddělené tabulátory, která pomáhá čtenáři orientovat se na řádcích s širokými mezerami. Tabulátory s vodicím znakem se často používají namísto běžných tabulátorů, zejména před textem zarovnaným doprava, jako například v seznamech nebo obsahu knihy.
Soubor obsahující seznam klávesových zkratek. Výběr aktivní tabulky závisí na tom, jakou úlohu právě provádíte.
Přímka, která se dotýká křivky nebo elipsy v jednom bodě, ale přitom ji v tomto bodě neprotíná.
Metoda popisující barvu světla pomocí hodnot ve stupních Kelvina – nižší hodnoty odpovídají podmínkám tlumeného osvětlení, které způsobuje oranžový nádech, jako je například světlo svíčky nebo žárovky. Vyšší hodnoty odpovídají intenzivnímu osvětlení způsobujícímu modrý nádech, například slunečnímu světlu.
Obdélník reprezentovaný přerušovanými čarami obklopujícími blok odstavcového textu vytvořeného pomocí nástroje Text.
Výplň generovaná pomocí fraktálů, která standardně vyplňuje objekt nebo oblast obrázku jediným obrázkem namísto vzoru opakujících se obrázků.
Odchylka v barvě nebo na stupnici šedých odstínů od černé k bílé.
Rozložení pixelů v rastrovém obrázku od nejtmavších (nulová hodnota označující nulový jas) k nejsvětlejším (hodnota 255 označující plný jas). Pixely v první třetině tohoto rozsahu považujeme za tmavé tóny, pixely v druhé třetině za střední tóny a pixely v poslední třetině za světlé tóny. V ideálním případě by měly být barvy pixelů na obrázku rozloženy v celém tonálním rozsahu. Vynikající pomůckou pro zobrazení a vyhodnocení tonálního rozsahu obrázků je histogram.
Pomocí ovladače TWAIN dodávaného výrobcem hardwaru pro digitalizaci obrazu mohou grafické aplikace Corel získávat obrázky přímo z digitálního fotoaparátu nebo skeneru.
Značka, která se objeví, vyberete-li vysunutí nebo objekt, ke kterému byla přidána perspektiva. U vysunutí určuje značka úběžníku hloubku (paralelní vysunutí) nebo bod, v němž by se proťala prodloužení vysunutých povrchů (vysunutí s perspektivou). V obou případech je úběžník označen symbolem X.
Myšlená vodorovná čára, na níž jsou umístěny znaky textu.
Neviditelná linka, na které sedí text.
Osm černých čtverečků, které se objeví v rozích a na stranách vybraného objektu. Tažením jednotlivých úchytů můžete měnit měřítko objektu, jeho velikost nebo jej zrcadlově převrátit. Kliknete-li na vybraný objekt, úchyty se změní na šipky, pomocí nichž můžete objekt otočit nebo zkosit.
Standard kódování znaků definující znakové sady pro všechny psané jazyky na světě pomocí 16bitové kódové sady a více než 65 000 znaků. Kód Unicode umožňuje efektivní práci s textem bez ohledu na jazyk textu, operačního systému nebo použité aplikace.
URL (Uniform Resource Locator), adresa
Jedinečná adresa určující, kde v Internetu je umístěna daná webová stránka.
Obrazovka, která se objeví při spuštění aplikace CorelDRAW. Zobrazují se na ní informace o průběhu spouštění, o autorských právech a registraci.
Osnova, jejíž počáteční bod je propojen s koncovým.
Objekt definovaný osnovou, jejíž počáteční bod je propojen s koncovým.
Čtvercové body na koncích segmentů rovné čáry nebo křivky. Tvar čáry nebo křivky můžete upravit přetažením jednoho nebo několika uzlů na jiné místo.
Obrázek složený z matematicky definovaných tvarů – objektů určených umístěním, délkou a směrem, v jakém jsou čáry kresleny. Vektorovou grafiku tvoří kolekce čar a nikoli vzory tvořené jednotlivými tečkami (pixely).
Viz také rastr.
Objekt v kresbě, který je tvořen kolekcí čar a nikoli vzorem složeným z jednotlivých teček (pixelů). Vektorové objekty jsou generovány z matematických popisů definujících umístění, délku a směr, ve kterém jsou čáry kresleny.
Proporcionální změna vodorovného a svislého rozměru objektu změnou jednoho z těchto rozměrů. Velikost obdélníku o výšce 1 cm a šířce 2 cm lze například změnit nastavením výšky na 1,5 cm. Z nové hodnoty výšky bude automaticky vypočtena šířka 3 cm. Poměr stran 1:2 (výška k šířce) zůstane zachován.
Výběr více objektů pomocí nástroje Výběr nebo více uzlů pomocí nástroje Tvar.
Importování a umístění fotografického obrázku, klipartu nebo zvukového souboru do kresby.
Proces umístění objektu vytvořeného v jedné aplikaci do dokumentu vytvořeného v jiné aplikaci. Vložené objekty jsou cele obsaženy přímo v dokumentu, nejedná se o propojení dokumentu se zdrojovými soubory.
Skupina dvou nebo více skupin, které se chovají jako jeden objekt.
Kontejnery obsahující jiné kontejnery a tvořící složité objekty PowerClip.
Vodorovná, svislá nebo šikmá čára, kterou lze umístit kamkoli do okna kresby a použít jako pomůcku při rozmisťování objektů.
Dočasné vodicí linky, které pomáhají se zarovnáváním vytvářených, velikostně upravených nebo posunutých objektů vůči sousedním objektům.
Nízká úroveň náhodného šumu přidaná do jasové složky pixelů v obrázku, která nese informace o obrázku. Tyto informace zůstávají zachovány při běžných úpravách, tisku a skenování.
Vrstva na stránce předlohy, jejíž objekty se objevují na všech stránkách vícestránkové kresby. Stránka předlohy může obsahovat více než jednu vrstvu předlohy.
Průhledná rovina, na niž můžete umisťovat objekty kresby.
Výběr objektů nebo uzlů tažením nástrojem Tvar a určením tvaru výběrového obrysu stejným způsobem jako při kreslení čáry od ruky.
Viz také výběr pomocí obrysu.
Výběr objektů nebo uzlů tažením nástroje Výběr nebo Tvar v šikmém směru a uzavřením objektů do obrysového rámečku vyznačeného přerušovanou čarou.
Neviditelný obdélník s osmi viditelnými úchyty, jež se zobrazí okolo libovolného objektu, který vyberete pomocí nástroje Výběr.
Metoda odstranění „zubatých okrajů" ze zakřivených a šikmých obrysů v obrázcích. Pixely podél kontrastních obrysů jsou vyplněny barvami volenými tak, aby vznikl hladký přechod.
Vytvoření dvourozměrného obrázku z třírozměrného modelu.
Tiskařský pojem označující oblast, z ní byly odebrány podkladové barvy, takže se tiskne jen horní barva. Vytisknete-li například menší kruh na pozadí většího, oblast pod menším kruhem není potištěna barvou většího kruhu. Tím je zaručeno, že barva menšího kruhu zůstane věrná a nebude se překrývat a mísit s barvou většího kruhu.
Neviditelný rámeček naznačený osmi úchyty výběru obklopujícími vybraný objekt.
Barva, rastr, přechod nebo vzor použitý v určité oblasti obrázku.
Mezery mezi znaky a změny těchto mezer. Vyrovnání se často používá k přiblížení dvojic znaků na kratší vzdálenost, než je obvyklé, např. v kombinacích WA, AW, TA nebo VA. Vyrovnání zlepšuje čitelnost a způsobuje, že text má vyrovnaný a proporční vzhled i při velkých velikostech písma.
Počet bodů na palec (dpi), kterého dosahuje výstupní zařízení, například osvitová jednotka nebo laserová tiskárna.
Funkce, která vám umožňuje použít trojrozměrnou perspektivu promítáním čar vně objektu, čímž vzniká iluze hloubky.
V komerčním tisku barva vytvořená jako směs azurové, purpurové, žluté a černé. Vedle výtažkových barev existují barvy přímé, což jsou samostatně tištěné barvy s konkrétní hodnotou (pro každou přímou barvu je nutné vyrobit zvláštní tiskovou desku).
Jedno z jednobarevných políček používaných při výběru barvy. Vytištěný přehled barevných vzorků je vzorník barev. Pojem vzorek v této příručce někdy označuje také samotné barvy obsažené v barevné paletě.
Jednobarevné políčko na paletě barev.
Výplň tvořená řadou opakujících se vektorových objektů nebo obrázků.
WIA (Windows Image Acquisition)
Standardní rozhraní a ovladač vytvořené společností Microsoft pro načítání obrázků z periferních zařízení, například ze skenerů a digitálních fotoaparátů.
Barva objektu, která se objevuje pod průhlednými plochami. Základní barva a průhledná barva jsou kombinovány různými způsoby v závislosti na režimu sloučení, který pro průhlednost použijete.
Údaj označující internetovou adresu.
Úprava mezer mezi znaky a slovy tak, aby měl blok textu rovný levý i pravý okraj.
Objekt použitý k tvarování jiného objektu, například k sloučení, oříznutí nebo průniku. Zdrojový objekt přebírá atributy výplně a obrysu cílového objektu.
Viz také cílový objekt.
Bezztrátová technika komprese souborů, kterou lze docílit menší velikosti souborů a kratší doby zpracování.
Metoda reprezentace textu slovy bez významu nebo šedými čtverečky.
Zešikmení objektu ve svislém směru, ve vodorovném směru nebo v obou směrech.
Písmeno, číslice, interpunkční znaménko nebo jiný symbol.
Znaková stránka je tabulka, která v systému DOS nebo operačním systému Windows definuje přiřazení znaků ASCII nebo ANSI pro reprezentaci textů v počítači. V různých jazycích se používají různé znakové sady.
Vlastnost komprese souborů, při níž dochází k určitému snížení kvality obrázku.
Některé funkce uvedené v Nápovědě jsou určeny výhradně pro registrované uživatele. Více informací o registraci CorelDRAW naleznete na coreldraw.com.