Adobe Portable Document Format (PDF)
PDF (Adobe Portable Document Format) jest formatem pliku opracowanym w sposób umożliwiający zachowanie krojów czcionek, obrazków, grafiki i formatowania cechujących oryginalny dokument. Korzystając z programów Adobe Reader i Adobe Acrobat, użytkownicy systemów macOS, Windows i UNIX mogą wyświetlać, drukować i wymieniać między sobą pliki w formacie PDF.
Plik PDF można otworzyć lub zaimportować. Pliki PDF są otwierane jako pliki programu CorelDRAW. Gdy plik PDF jest importowany, zostaje zaimportowany jako obiekty zgrupowane, które można umieścić w dowolnym miejscu bieżącego dokumentu. Można zaimportować cały plik PDF, jego pojedyncze strony lub szereg stron.
Niektóre pliki PDF są zabezpieczone hasłem. Zanim zabezpieczony plik PDF zostanie otwarty i będzie go można poddać edycji, zostanie wyświetlony monit o wprowadzenie hasła. Informacje na temat opcji zabezpieczeń plików PDF można znaleźć w sekcji Opcje zabezpieczania pliku PDF.
Plik można zapisać w formacie PDF. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Eksportowanie do formatu PDF.
Importowanie tekstu
Metoda przechowywania informacji w pliku PDF wpływa na wygląd tekstu i łatwość jego edycji. Aby pomóc w uzyskaniu optymalnego efektu w wypadku danego dokumentu, udostępniono możliwość wyboru sposobu importowania tekstu zawartego w pliku; tekst można zaimportować jako tekst lub jako krzywe.
Gdy tekst jest importowany jako tekst, zachowane zostają czcionka i tekst, a ponadto tekst jest w pełni dostępny do edycji jako artystyczny lub akapitowy. Niemniej jednak pewne efekty i formatowanie mogą zostać utracone. Ta opcja jest zalecana, jeśli dany plik PDF zawiera duże bloki tekstu, jak w wypadku biuletynu, i potrzebne jest ponowne sformatowanie istniejącego tekstu lub dodanie nowego.
Gdy tekst jest importowany jako krzywe, zachowywany jest wygląd tekstu, włącznie z efektami zastosowanymi do tekstu, a każda litera zostaje przekształcona w obiekt złożony z krzywych. W wypadku tej opcji nie można edytować tekstu przy użyciu funkcji formatowania tekstu. Jeśli dany plik PDF zawiera niewielką ilość tekstu, który nie wymaga edycji, lub jeśli brak jest czcionek, których użyto tym pliku PDF, tekst można zaimportować jako krzywe. Więcej informacji na temat przekształcania tekstu w krzywe można znaleźć w sekcji Wyszukiwanie, edycja i przekształcanie tekstu.
Importowanie komentarzy
Niektóre pliki PDF zawierają komentarze i notatki. Mogą się one składać z tekstów, krzywych i innych rysunków lub kształtów dodawanych do dokumentu PDF przez recenzenta. W przypadku przyznania praw do komentowania użytkownik może importować komentarze z plikiem PDF. Po zaimportowaniu komentarzy są one umieszczane na osobnej warstwie dokumentu — „Komentarze". Domyślnie jest to warstwa nie do druku.
Jeśli dokument PDF zawiera komentarze napisane przez wielu recenzentów, to są one pogrupowane na warstwie „Komentarze" według autorów.
Przycinanie zawartości
Niektóre pliki PDF mogą zawierać obiekty wychodzące poza stronę rysunku. Można przyciąć części obiektów, które znajdują się poza stroną rysunku, lub pozostawić je bez zmian.
Aby zaimportować plik Adobe Portable Document Format
1
Kliknij kolejno pozycje
Plik Importuj.
2
Zlokalizuj folder, w którym zapisany jest plik.
3
Wybierz pozycję
PDF - Plik Adobe Portable Document lub
Wszystkie formaty plików z listy znajdującej się obok pola
Nazwa pliku.
5
Kliknij kolejno pozycje
Importuj.
Jeśli plik jest chroniony hasłem, wpisz prawidłowe hasło w polu
Hasło.
6
W obszarze
Importuj tekst jako wybierz jedną z następujących opcji:
•
Tekst — umożliwia edytowanie i ponowne formatowanie tekstu z pliku PDF
•
Krzywe — powoduje przekształcenie tekstu w krzywe. Wybierz tę opcję, jeśli nie ma potrzeby edycji tekstu z pliku PDF, a chcesz zachować jego oryginalny wygląd.
W przypadku importowania dokumentu wielostronicowego wybierz strony, które mają zostać zaimportowane, a następnie kliknij przycisk
OK.
Jeśli dokument zawiera komentarze przeznaczone do zaimportowania, zaznacz pole wyboru
Zaimportuj komentarze i umieść na oddzielnej warstwie.
Jeśli dokument zawiera obiekty wychodzące poza stronę rysunku, można je przyciąć do strony lub pozostawić bez zmian, zaznaczając pole wyboru
Przytnij zawartość do strony rysunku.
Jeśli blok tekstu jest importowany jako osobne obiekty tekstowe, można je ze sobą połączyć, zaznaczając je i klikając kolejno Obiekt Połącz.
Adobe Portable Document Format (PDF) — uwagi techniczne
Publikowanie pliku PDF
•
Wypełnienia teksturą utworzone w programie CorelDRAW są eksportowane i importowane jako desenie z mapy bitowej.
•
Osadzone modele 3D są eksportowane jako osadzone interaktywne obiekty 3D. Jeśli dokument zawiera model 3D, w oknie dialogowym
Publikuj jako PDF kliknij przycisk
Ustawienia, a następnie z listy
Zgodność wybierz opcję
Acrobat 9.0 lub nowszy, aby zagwarantować interaktywność osadzonego modelu 3D w programach do odczytywania plików PDF.
Importowanie plików PDF
•
Podpisy cyfrowe nie są obsługiwane.
•
Funkcja PDF Portfolio nie jest obsługiwana.
•
Pliki multimedialne, takie jak .mov, .mp3, .mp4, .mpeg czy .swf, nie są obsługiwane, w związku z czym są usuwane z pliku PDF podczas importowania do programu CorelDRAW.
•
Łącza do plików są importowane jako tekst ozdobny.
•
Przezroczystość zastosowana do tekstu i grafiki zostaje zachowana.
•
Atrybuty znaków tekstu, w tym funkcje OpenType, zostają zachowane.
•
Przestrzeń kolorów
DeviceN może zostać odwzorowana na kolory rozbarwiane CMYK lub RGB w importowanym pliku, zależnie od zawartości pliku.
•
Warstwy są zachowywane w pliku utworzonym w programie Adobe Acrobat 6 i nowszych wersjach programu.
•
Obiekty Xform, nagłówki i stopki są przekształcane w symbole.
•
Komentarze są zachowywane i zostają zaimportowane na osobnej warstwie dokumentu — „Komentarze".
•
Adnotacje tekstowe, w tym adnotacje swobodne i adnotacje w oknach podręcznych, są importowane jako tekst akapitowy.
•
Notatki są wyświetlane w postaci prostokątów z tłem i obramowaniem w odpowiednim kolorze. Nagłówki notatek nie są obsługiwane.
•
Adnotacje w postaci linii są wyświetlane jako linie proste o odpowiedniej szerokości i w odpowiednim kolorze. Wypełnienia i kontury strzałek o różnych kolorach są wyświetlane w jednym kolorze.
•
Adnotacje w postaci kwadratów i okręgów są wyświetlane jako prostokąty i elipsy z odpowiednimi właściwościami wypełnienia/konturu. Adnotacje w postaci wielokątów i łamanych są odwzorowywane na krzywe łamane z podobnymi właściwościami wypełnienia/konturu. Adnotacje w postaci „chmurek" są wyświetlane jako wielokąty.
•
Adnotacje do tekstu, takie jak zaznaczenia, podkreślenia i przekreślenia są importowane.
•
Standardowe adnotacje w postaci stempli są obsługiwane. Niestandardowe adnotacje w postaci stempli nie są obsługiwane.