Podręczne łącza do procedur na tej stronie:

Tworzenie efektów fazy

Za pomocą efektu fazy można nadać głębię 3D obiektowi graficznemu lub tekstowemu, aby sprawiał wrażenie, że na krawędziach są zbocza (ukośnie ścięte). W efektach fazy można stosować zarówno kolory dodatkowe, jak i kolory rozbarwiane (CMYK), więc można je z powodzeniem zastosować w pracach przeznaczonych do druku.

Efekt fazy można w dowolnej chwili usunąć.

Efekty fazy można stosować tylko do obiektów wektorowych i tekstu ozdobnego, ale nie do map bitowych.

Style fazy

Do wyboru są następujące style fazy:

Od lewej do prawej: logo bez efektu fazy, z efektem fazy Miękka krawędź, z efektem fazy Płaskorzeźba

Powierzchnie fazowane

Można wpływać na intensywność efektu fazy, określając szerokość fazowanej powierzchni.

Oświetlenie i kolor

Obiekt z efektem fazy wygląda na oświetlony białym światłem rozproszonym (światłem otoczenia) i światłem reflektorowym. Światło rozproszone ma małą intensywność i nie można go zmienić. Światło reflektorowe domyślnie jest również białe, lecz można zmienić jego kolor, intensywność i położenie. Zmiana koloru światła reflektorowego wpływa na kolor fazowanych powierzchni. Zmiana intensywności światła reflektorowego powoduje rozjaśnienie lub przyciemnienie fazowanych powierzchni. Zmiana położenia światła reflektorowego wpływa na to, które z fazowanych powierzchni wyglądają na oświetlane.

Zmiana położenia światła reflektorowego polega na określeniu jego kierunku i wysokości. Kierunek określa, gdzie w płaszczyźnie obiektu znajduje się źródło światła (np. na lewo lub na prawo od obiektu). Wysokość określa, jak wysoko względem płaszczyzny obiektu znajduje się światło reflektorowe. Na przykład światło reflektorowe można umieścić równo z horyzontem (wysokość odpowiadająca kątowi 0°) lub bezpośrednio nad obiektem (wysokość odpowiadająca kątowi 90°).

Ponadto można zmienić kolor fazowanych powierzchni znajdujących się w cieniu, określając kolor cienia.

Aby utworzyć efekt fazy Miękka krawędź Na poczatek

Przesuń suwak Intensywność.

*

Efekty fazy można stosować tylko do tekstu ozdobnego. Tekst akapitowy można przekształcić w tekst ozdobny, zaznaczając tekst za pomocą narzędzia Wskaźnik i klikając kolejno pozycje Tekst Przekształć w tekst ozdobny.

Najmniejsza wartość wysokości (0°) powoduje umieszczenie światła reflektorowego w płaszczyźnie obiektu, największa wartość wysokości (90°) powoduje umieszczenie światła reflektorowego bezpośrednio nad obiektem.

Efekt koloru cienia jest najbardziej widoczny, gdy światło reflektorowe znajduje się blisko płaszczyzny obiektu (mała wartość wysokości).

Mając daną wartość wysokości, można zmienić położenie światła reflektorowego przez zmianę wartości kierunku. Na przykład na wysokości określonej kątem 45° wymienione poniżej wartości kierunku określają położenie światła reflektorowego następująco:

Aby utworzyć efekt Płaskorzeźba Na poczatek

 

*

Efekt fazy Płaskorzeźba uzyskuje się przez utworzenie dwóch duplikatów obiektu. Duplikaty zostają przesunięte w przeciwne strony: jeden do źródła światła, a drugi od źródła światła. Kolor duplikatu umieszczonego bliżej światła reflektorowego jest mieszaniną kolorów światła reflektorowego i obiektu; zależy on od intensywności światła. Kolor duplikatu umieszczonego dalej od światła reflektorowego jest 50-procentową mieszaniną koloru cienia i koloru obiektu.

Dla stylu fazy Płaskorzeźba suwak Wysokość jest wyłączony.

Aby usunąć efekt fazy Na poczatek

Nie wszystkie składniki są dostępne w wersji próbnej, akademickiej i OEM. Do składników niedostępnych mogą należeć aplikacje, funkcje, narzędzia i dodatkowe pliki zawartości firmy Corel.


Opinię
Czy ta strona była pomocna? Wyślij swoją opinię. (Wymagane połączenie z Internetem.)

Copyright 2017 Corel Corporation. Wszelkie prawa zastrzezne.