Slovníček

 

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Z

A

aktivní bod

Oblast objektu, na kterou lze kliknout a přejít tak na adresu určenou kódem URL.

aktivní objekt (Corel PHOTO-PAINT )

Objekt, jehož miniatura je na ukotvitelném panelu Správce objektů označena červeným okrajem.

B

barevná hloubka

Maximální počet barev, které může obrázek obsahovat. Barevná hloubka je dána bitovou hloubkou obrázku a monitoru, na kterém je obrázek zobrazen. Například 8bitový obrázek může obsahovat až 256 barev, ale 24bitový obrázek může obsahovat přibližně 16 milionů barev. Obrázek ve formátu GIF je příkladem 8bitového obrázku; obrázek ve formátu JPEG je příkladem obrázku 24bitového.

barevná tolerance

Hodnota určující rozsah barev neboli citlivost nástrojů Maska – laso, Maska – kouzelná hůlka a Výplň. Hodnota tolerance je využívána také při vytvoření barevné masky v dialogovém okně Barevná maska k určení, které pixely mají být chráněny. Pixel je zahrnut do určitého barevného rozsahu, pokud jeho jasová hodnota spadá do definované tolerance.

barevný kanál

Osmibitová složka obrázku ve stupních šedé. Každý kanál reprezentuje úroveň jedné barevné složky v obrázku, například barevný model RGB má tři barevné kanály a barevný model CMYK čtyři. Současným zobrazením všech kanálů nebo jejich vytištěním příslušnými barevnými inkousty se docílí plného rozsahu barev v obrázku.

Viz také RGB a CMYK.

barevný model

Jednoduchý barevný graf definující rozsah barev zobrazovaných v barevném režimu. Příkladem může být barevný model RGB (červená, zelená, modrá), CMY (azurová, purpurová, žlutá), CMYK (azurová, purpurová, žlutá, černá), HSB (odstín, sytost, jas), HLS (odstín, světlost, sytost) a CIE L*a*b (Světlost a dvě barevné složky).

barevný nádech

Barevný nádech, který často vzniká na fotografiích v důsledku světelných podmínek nebo jiných faktorů. Fotografie pořízená v interiéru ve slabém žárovkovém světle může například mít žlutý nádech, zatímco exteriérová fotografie za plného slunečního svitu může mít modrý nádech.

barevný prostor

U elektronické správy barev jde o virtuální reprezentaci zařízení nebo rozsahu barev barevného modelu. K mapování hranic a tvaru barevného prostoru zařízení slouží software pro správu barev.

Viz také barevný rozsah.

barevný rozsah

Barevný rozsah (gamut) je rozsah barev, které lze reprodukovat nebo snímat prostřednictvím určitého zařízení. Monitor například zobrazuje jiný barevný rozsah než tiskárna – tento jev si vynucuje správu barev při převodu zdrojových obrázků na konečný výstup.

bezztrátovost

Vlastnost komprese souborů, při níž zůstává obrazová kvalita po kompresi a dekompresi stejná jako u původního obrázku.

bílý bod

Hodnota bílé u barevného monitoru, která ovlivňuje zobrazení světlých tónů a kontrastu.

U korekce obrázků určuje bílý bod hodnotu světlosti, která je v rastrovém obrázku považována za bílou. V aplikaci Corel PHOTO-PAINT můžete nastavením bílého bodu zlepšit kontrast obrázku. Nastavíte-li například v histogramu obrázku s rozsahem jasů od 0 (nejtmavší) do 255 (nejsvětlejší) bílý bod na hodnotu 250, budou všechny pixely s hodnotou vyšší než 250 převedeny na bílé.

bitová hloubka

Počet binárních bitů definujících odstín nebo barvu jednotlivých pixelů v rastru. Pixely černobílého obrázku mají například hloubku 1 bit, protože mohou být pouze černé nebo bílé. Počet hodnot barvy, které lze vyjádřit pomocí dané bitové hloubky, je roven číslu 2 umocněnému na hodnotu bitové hloubky. Například pixel s bitovou hloubkou 1 může mít dvě hodnoty: (2 1=2) a pixel s bitovou hloubkou 2 hodnoty 4 (2 2 = 4).

Bitová hloubka se pohybuje v rozsahu 1 až 64 bitů na pixel (bpp) a určuje barevnou hloubku obrázku.

C

CERN

CERN (Conseil Europeén pour la Recherche Nucléaire) je vědecká laboratoř, v níž byla vyvinuta síť World Wide Web. CERN je také jeden ze serverových systémů sítě WWW. Informace o tom, který systém používá váš server, vám poskytne administrátor serveru.

černobílý režim barev

1bitový barevný režim, v němž jsou obrázky složeny z pixelů pouze dvou barev – černé a bílé – bez jakýchkoli mezistupňů. Tento barevný režim se používá pro perokresby a pro jednoduchou grafiku. Chcete-li vytvořit efekt černobílé fotografie, můžete použít barevný režim Stupně šedé.

Viz také stupně šedé.

černý bod

Hodnota jasu, která je v rastrovém obrázku považována za černou. V aplikaci Corel PHOTO-PAINT můžete nastavením černého bodu zlepšit kontrast obrázku. Nastavíte-li například v histogramu obrázku s rozsahem jasů od 0 (nejtmavší) do 255 (nejsvětlejší) černý bod na hodnotu 5, budou všechny pixely s hodnotou nižší než 5 převedeny na černé.

chráněná oblast

Oblast, která brání použití barvy a efektů pro podkladové pixely.

Viz také maska a upravitelná oblast.

cíl

Rámec nebo okno webového prohlížeče, ve kterém se objeví nová webová stránka po kliknutí na odkaz.

citlivost rozsahu

Možnost režimu palety, pomocí níž lze určit, která barva je při vytváření palety důležitá. Barvu můžete nastavit podle potřeby a zadat její důležitost při převodu.

CMY

Barevný režim pracující s azurovou, (Cyan), purpurovou (Magenta) a žlutou (Yellow) barevnou složkou. Tento režim se používá v tříbarevném tiskovém procesu.

CMYK

Barevný režim pracující s azurovou, (Cyan), purpurovou (Magenta), žlutou (Yellow) a černou (blacK) barevnou složkou. Tisk v režimu CMYK poskytuje dokonale černou barvu a bohatou škálu barevných tónů. V barevném režimu CMYK jsou hodnoty barev vyjadřovány v procentech. Hodnota 100 tedy znamená, že je daný inkoust nanášen v plné sytosti.

čočka

Objekt chránící část nebo celý obrázek, provádíte-li změny barev nebo tónů. Pomocí čočky si můžete prohlédnout výsledek korekce, aniž by tím byly ovlivněny podkladové pixely. Přesunete-li čočku, bude korekce použita pro pixely v nové oblasti.

D

deformační úchyty

Oboustranné šipky umístěné ve všech rozích rámečku zvýraznění.

DeviceN

Typ barevného prostoru a barevného modelu zařízení. Tento barevný prostor je složen z více komponent a umožňuje definovat barvu jiným způsobem než skládáním standardních tří (RGB) nebo čtyř (CMYK) barevných složek.

dlaždice

Technika opakování malého obrázku na velké ploše. Často se používá k vytváření vzorovaných pozadí pro webové stránky.

dpi (body na palec)

Hodnota udávající rozlišení tiskárny v bodech na palec. Běžné stolní laserové tiskárny tisknou s rozlišením 600 dpi. Osvitové jednotky tisknou s rozlišením např. 1270 nebo 2540 dpi. Tiskárny s vyšší hodnotou dpi poskytují hladší a čistší výstup. Pojem dpi se používá také k určování rozlišení skenerů a rastrových obrázků.

dvoutón

Obrázek v dvoutónovém barevném režimu je osmibitový obrázek ve stupních šedé, jehož odstín je upraven použitím jedné až tří dalších barev.

E

EXIF (Exchangeable Image File)

Rozšíření souboru JPEG, které obsahuje informace z digitálního fotoaparátu, například datum a čas pořízení snímku, čas závěrky, clonu apod.

expozice

Pojem z oblasti fotografie popisující množství světla použité k pořízení snímku (osvit). Pokud na obrazový snímač (v digitálním fotoaparátu) nebo film (v klasickém fotoaparátu) nedopadne dostatek světla, obrázek je příliš tmavý (podexponovaný). Pokud je na citlivý prvek nebo film propuštěno příliš mnoho světla, obrázek je příliš světlý (přeexponovaný).

F

filtr

Programové moduly převádějící digitální informace z jedné formy do jiné.

fraktál

Nepravidelný tvar generovaný opakujícím se vzorem. Fraktály lze používat k matematickému generování nepravidelných a složitých obrázků s určitým vzorem bez nutnosti definovat všechny detaily obrázku.

G

Gaussovo rozdělení

Typ rozdělení četnosti hodnot, u kterého mají pixely uprostřed dané oblasti větší význam, než pixely vzdálenější.

GIF

Formát grafických souborů navržený s cílem obsadit minimum místa na disku a umožnit snadnou výměnu těchto souborů mezi počítači. Tento formát se běžně používá na Internetu k publikování obrázků s 256 nebo méně barvami.

glyf (typografický)

Typografický glyf odpovídá jednomu znaku písma.

H

histogram

Histogram je tvořen vodorovným sloupcovým grafem, do něhož jsou vyneseny počty pixelů v rastrovém obrázku na stupnici od 0 (nejtmavší) do 255 (nejsvětlejší). Levá část histogramu představuje tmavé tóny obrázku, střední část představuje střední tóny a pravá část představuje světlé tóny. Výška sloupců informuje o počtu pixelů s jednotlivými úrovněmi jasu. Velký počet pixelů ve tmavých tónech (levá strana histogramu) indikuje přítomnost velkých tmavých ploch v obrázku.

HSB (odstín, sytost, jas)

Barevný model, který definuje tři komponenty: odstín, sytost a jas. Odstín určuje barvu (žlutá, oranžová, červená atd.), jas určuje vnímaný jas (světlejší nebo tmavší barva) a sytost určuje výraznost barvy (od šedivé k čisté barvě).

HTML

Standard pro tvorbu webových stránek složený z kódových značek definujících strukturu a součásti dokumentu. Tyto značky slouží k formátování textu a k zahrnutí různých typů informací (například obrázků, zvuků, videa či animace) do vytvářené webové stránky.

hypertextový odkaz

Elektronický odkaz, který poskytuje přímý přístup z jednoho místa v dokumentu na jiné místo v témže dokumentu nebo do jiného dokumentu.

I

 

intenzita

Intenzita je hodnota udávající jas světlých pixelů v rastru ve srovnání s tmavšími středními tóny a tmavými pixely. Zvýšením intenzity lze dosáhnout oživení bílých ploch při zachování nízkého jasu v tmavých oblastech.

J

jas

Množství světla, které vyzařuje nebo odráží daný pixel. V barevném režimu HSB udává jasová hodnota, kolik bílé daná barva obsahuje. Jasová hodnota 0 například odpovídá černé (černý stín na fotografii), jasová hodnota 255 bílé (bílý odlesk na fotografii).

JavaScript

Skriptovací jazyk používaný na webu k přidávání interaktivních funkcí na stránky HTML.

jednotná výplň

Typ výplně používaný k nanesení jedné plné barvy na určitou plochu obrázku.

Viz také výplň.

JPEG 2000

Zlepšená verze formátu souborů JPEG, která nabízí lepší kompresi a umožňuje připojit k souboru informace o obrázku a přiřadit určité oblasti obrázku jiný kompresní poměr.

JPEG

Formát fotografických obrázků, který nabízí kompresi s určitou ztrátou obrazové kvality. Vzhledem k možnostem komprese (až 20:1) a tím i malé velikosti souborů se obrázky ve formátu JPEG často používají k publikování na Internetu.

K

kanál alfa

Oblast určená k dočasnému ukládání masek. Uložíte-li masku do kanálu alfa, můžete k ní přistupovat opakovaně a použít ji v obrázku tolikrát, kolikrát je třeba. Kanál alfa lze uložit do souboru nebo lze načíst dříve uložený kanál do aktivního obrázku.

kanál

8bitový obrázek ve stupních šedé, ve kterém jsou uloženy informace o barvě či masce jiného obrázku. Existují dva typy kanálů: barvy a maska. Obrázky obsahují po jednom barevném kanálu pro každou složku barevného modelu, na němž jsou založeny. Některé obrázky navíc používají kanály přímých barev. Každý z kanálů obsahuje informace o hodnotě příslušné barevné složky. V kanálech masek (alfa) jsou obsaženy masky, které pro své obrázky vytvoříte, a lze je uložit spolu s obrázky ve formátech, které vkládání masek podporují, například ve formátu Corel PHOTO-PAINT (CPT).

klipart

Hotové obrázky, které lze importovat do aplikací Corel a v případě potřeby upravit.

kódování

Určuje znakovou sadu textu a umožňuje správně zobrazit text v příslušném jazyce.

kontrast

Tonální rozdíl mezi světlými a tmavými oblastmi obrázku. Vyšší hodnoty kontrastu odpovídají větším rozdílům a menšímu počtu stupňů mezi světlou a tmavou.

kruhový převod

Převod dokumentu uloženého například ve formátu PDF (Portable Document Format) do jiného formátu, například DES (Corel DESIGNER), a poté zpět.

krytí

Vlastnost objektu, která určuje, do jaké míry je objekt neprůhledný. Objekt se 100% krytím je zcela neprůhledný. Klesá-li hodnota krytí pod 100 %, průhlednost objektu se zvyšuje.

Viz také průhlednost.

kubismus

Abstraktní výtvarný styl zvýrazňující současně více aspektů téhož předmětu, často ve formě čtverců nebo krychlí.

L

Lab

Barevný model obsahující složku světlosti (L) a dvě chromatické složky: „a" (škála od zelené k červené) a „b" (od modré ke žluté).

lupa

Zmenšení nebo zvětšení měřítka zobrazení kresby. Zvětšením lze zobrazit více detailů, zmenšením větší plochu kresby.

LZW

Bezztrátová technika komprese souborů, kterou lze docílit menší velikosti souborů a kratší doby zpracování. Komprese LZW se nejčastěji používá u souborů GIF a TIFF.

M

maska průhlednosti

Maska, která vám umožňuje upravit úrovně průhlednosti objektu, aniž by byl ovlivněn obsah jednotlivých pixelů tohoto objektu. Úrovně průhlednosti můžete změnit přímo v objektu a poté přidat masku průhlednosti, nebo naopak přidat masku průhlednosti před provedením změn.

maska

Masky se používají při úpravách obrázku k definování chráněných oblastí a upravitelných oblastí.

mikroposun

Přesouvání objektu po velmi malých krocích.

Viz také posun a násobný posun.

miniatura

Zmenšená verze obrázku nebo ilustrace s nízkým rozlišením

místo úchytu

Oblast na panelu příkazů, kterou lze táhnout pomocí myši. Tažením za místo úchytu lze panel přesunout, zatímco tažení za jinou část panelu nemá žádný účinek. Umístění místa úchytu závisí na použitém operačním systému, na orientaci panelu a na tom, zda je panel ukotvený nebo plovoucí. K panelům příkazů s místy úchytů patří panely nástrojů, okna nástrojů a panel vlastností.

moaré

Vizuální efekt interferenčních křivek, který vzniká překrytím dvou pravidelných vzorů. Může se objevit například při překrytí dvou polotónových rastrů s různými úhly, hustotou a velikostí bodů. Moaré je nežádoucím důsledkem opakovaného rastrování obrázku s použitím jiné hustoty polotónů nebo stejné hustoty polotónů, ale s odlišným úhlem.

mozaika

Dekorativní výtvarné dílo vytvořené uspořádáním kousků různě zbarveného materiálu tak, aby vytvořil obrázek nebo vzor.

mřížka

Rovnoměrně rozmístěné vodorovné a svislé linky, které slouží jako pomůcka při kreslení a uspořádávání objektů.

multitasking

Technologie zlepšující celkový výkon aplikace optimalizací způsobu, jakým procesor provádí úlohy.

N

nádech

Při úpravách fotografií pojem nádech často označuje částečně průhlednou barvu použitou na celý obrázek. Nazývá se také barevný nádech.

V kontextu tisku pojem nádech označuje světlejší tón barvy vytvořený rastrováním polotónů, například u přímých barev.

Viz také polotóny.

nadřízený objekt

Objekt, jehož tvar je zkombinován s obrazovými prvky jiného objektu, nazývaného podřízený objekt. Dvojici nadřízeného a podřízeného objektu nazýváme skupina ořezu. Nadřízený objekt se musí nacházet ve vrstvě objektů pod podřízeným objektem.

násobný posun

Přesouvání objektu po velkých krocích kombinací klávesy Shift s klávesami se šipkou. Vzdálenost, o kterou se objekt posunuje, je určena vynásobením hodnoty násobného posunu a hodnoty posunu.

Viz také posun a mikroposun.

NCSA (National Center for Supercomputing Applications)

NCSA je serverový systém. Vytváříte-li obrázkovou mapu určenou k zobrazení na webu, potřebujete vědět, jaký systém server používá, protože v souborech map se používají různé kódy. Informace o tom, který systém používá váš server, vám poskytne administrátor serveru.

nízkofrekvenční oblasti

Hladké plochy obrázku, na kterých se vyskytují jen postupné změny. Jedná se tedy o oblasti bez hran nebo šumu.

NTSC (National Television Standards Committee)

Barevný filtr pro video, který se běžně používá k definování barevného rozsahu podporovaného televizory v USA a Kanadě.

O

objekt (Corel PHOTO-PAINT )

Nezávislý rastr, který je umístěn ve vrstvě nad obrázkem pozadí. Změny provedené v objektech nemají vliv na obsah pod nimi.

obrázek ve stupních šedé

Obrázek využívající barevný režim stupně šedé, v němž lze zobrazit až 256 odstínů šedé barvy od bílé po černou. Obrázky ve stupních šedé, zvláště fotografie, se často označují jako „černobílé".

obrázková mapa na straně klienta

Tento nejběžnější typ obrázkové mapy není závislý na zpracování informací o mapě na straně serveru.

obrázková mapa na straně serveru

Zřídka užívaný typ obrázkové mapy, který počítá se zpracováním informací o obrázkové mapě na straně serveru. Na webovém serveru musí být umístěn samostatný soubor mapy (MAP). V současné době dokáže obrázkové mapy zpracovat většina webových prohlížečů, a častěji se proto používají obrázkové mapy na straně klienta.

obrázková mapa typu klient/server

Zřídka užívaný typ obrázkové mapy, která zahrnuje kód mapy na straně klienta i na straně serveru. Ke zpracování tohoto typu obrázkových map se ve výchozím stavu automaticky používá webový prohlížeč. Pokud prohlížeč obrázkové mapy nepodporuje, server použije ke zpracování informací externí soubor mapy. V současné době podporuje obrázkové mapy většina webových prohlížečů, a častěji se proto používají obrázkové mapy na straně klienta.

obrázková mapa

Grafika v dokumentu HTML s oblastmi, na které lze kliknout a přejít tak na určité místo na webu, do jiného dokumentu HTML nebo na jinou grafiku.

obrys výběru

Přerušovaná čára obklopující upravitelnou oblast objektu na obrázku. Obrysy vybraných objektů jsou standardně modré a obrysy masek černé.

odkládací disk

Prostor na pevném disku, který aplikace používají k umělému zvětšování paměti dostupné v počítači.

odstín

Vlastnost barvy, která umožňuje klasifikovat barvy podle názvů. K odstínům patří například modrá, zelená a červená.

okolní světlo

Všesměrové rozptýlené osvětlení, zahrnující přirozené i umělé světelné zdroje.

oříznutí

Odstranění nepotřebných oblastí obrázku beze změny rozlišení zbývající části.

osnova

Řada úsečkových nebo křivkových segmentů propojených čtvercovými body, které se nazývají uzly.

osvitová jednotka

Zařízení s vysokým rozlišením, které vytváří výstup na filmy nebo na světlocitlivé papíry používané při výrobě desek pro tiskařské lisy.

P

PAL

Barevný filtr pro video, který se běžně používá k definování barevného rozsahu podporovaného televizory v Evropě a Asii.

paleta barev

Kolekce plných barev, odkud můžete vybírat barvy pro výplně a obrysy.

PANOSE, nahrazování písem

Funkce, která umožňuje vybrat náhradní písmo v případě, že otevřete soubor obsahující písmo, které v počítači není nainstalováno. Tuto náhradu lze definovat buď pouze pro aktuální pracovní relaci, nebo trvale, takže při uložení a novém otevření souboru již bude náhradní písmo použito automaticky.

PANTONE, výtažkové barvy

Barvy definované systémem PANTONE Process Color, založeném na barevném modelu CMYK.

pero citlivé na tlak

Pero tabletu, který můžete použít pro přístup k příkazům a ke kreslení obrázků. Chcete-li tuto možnost využít v aplikaci Corel PHOTO-PAINT, musíte nainstalovat pero citlivé na tlak s tabletem a odpovídající ovladače.

písmo

Sada znaků s jednotným stylem (například kurzíva), duktem (například tučné) a velikostí (například 10 bodů) pro určitý řez písma, například Times New Roman.

pixel (bod)

Barevná ploška, která tvoří nejmenší možnou část rastru.

Viz také rozlišení.

pixelizace

Typ zkreslení obrázku, u něhož jsou jednotlivé pixely viditelné pouhým okem, nebo se skupiny pixelů zobrazují jako jednolité barevné bloky. Pixelizace může být způsobena nesprávným rozlišením či nesprávnými rozměry obrázku nebo vytvořena záměrně jako speciální efekt.

plovoucí objekt

Rastr bez pozadí. Plovoucí objekty nazýváme také fotografické objekty nebo obrázkové výřezy.

plovoucí upravitelná oblast

Upravitelná oblast, která leží před obrázkem a lze ji posouvat a měnit, aniž by tím byly ovlivněny podkladové pixely.

PNG (Portable Network Graphics)

Formát grafických souborů navržený pro prohlížení obrázku na webu. Do tohoto formátu lze importovat grafiku s 24bitovými barvami.

počáteční barva

Barva prvního pixelu, na který kliknete při definování upravitelné oblasti pomocí maskovacích nástrojů Laso a Kouzelná hůlka. Tato barva se používá v kombinaci s hodnotou tolerance k nastavení citlivosti detekce barev v barevných maskách.

podosnova (Corel PHOTO-PAINT)

Segment, který není spojen s hlavní osnovou.

podřízený objekt

Objekt, jehož obrazové prvky jsou vloženy do tvaru jiného objektu, který se pak nazývá nadřízený objekt. Dvojici nadřízeného a podřízeného objektu nazýváme skupina ořezu. Podřízený objekt musí ležet nad nadřízeným objektem.

poloměr

U efektu kroužení nastavuje vzdálenost mezi středem tahu a hroty, které obíhají kolem středu tahu při malování kroužícím štětcem. Při zvýšení této hodnoty se tah štětcem rozšiřuje.

U filtru Prach a škrábance nastavuje počet pixelů obklopujících poškozenou oblast, které jsou při aplikaci filtru použity.

polotón

Obrázek převedený z obrázku se souvislými barevnými tóny na černobílý obrázek obsahující tečky různé velikosti.

poměr stran

Poměr šířky obrázku k jeho výšce (vyjádřený matematicky ve tvaru x:y). Obrázek o rozměrech 640 x 480 pixelů má například poměr stran 4:3.

pořadí objektů

Pořadí, ve kterém byly objekty vytvořeny v okně obrázku. Toto pořadí určuje vztahy mezi objekty a tím i vzhled obrázku. Objekt, který vytvoříte jako první, se zobrazuje dole. Objekt vytvořený jako poslední se zobrazuje nahoře.

posouvání (Corel PHOTO-PAINT )

Posouvání obrázku v okně obrázku, obvykle tehdy, když je obrázek větší než okno. Posouváním se mění zobrazená část obrázku stejným způsobem jako při posouvání obsahu okna obrázku nahoru, dolů, doleva nebo doprava pomocí posouvacích pruhů. Při práci ve vysoké úrovni zvětšení, když není viditelný celý obrázek, můžete posunutím rychle zobrazit skryté části obrázku.

posun

Přesouvání objektu po jednotlivých krocích.

Viz také mikroposun a násobný posun.

práh (osnova)

Ovládací prvek dostupný při vytváření osnovy z masky. Prahové hodnoty se pohybují v intervalu od 1 do 10 a určují velikost úhlu, který musí svírat dvě části masky, aby byl v daném bodě vytvořen uzel. Nižší hodnoty vedou k vytvoření většího počtu ostrých uzlů a výsledná osnova tak obsahuje více uzlů.

práh

Úroveň tolerance k tonálním odchylkám v rastru.

pravítko

Vodorovný nebo svislý pruh s jednotkovou stupnicí, který slouží k určování velikosti a umístění objektů. Pravítka se standardně zobrazují vlevo a podél horního okraje okna aplikace, lze je však skrýt nebo přesunout.

přechodová výplň

Plynulý přechod dvou nebo více barev použitý v oblasti obrázku, sledující přímou, kruhovou, kónickou nebo čtvercovou dráhu. Dvoubarevné přechodové výplně jsou tvořeny přímým přechodem z jedné barvy do druhé, zatímco vlastní výplně mohou obsahovat přechody mnoha barev.

přechodový krok

Barevné odstíny tvořící vzhled přechodové výplně. Čím více kroků výplň tvoří, tím hladší je přechod z jedné barvy do druhé.

překrytí

Průhledná červeně zbarvená vrstva, kterou lze označit oblasti obrázku chráněné maskou. Při použití překrytí u masky lze snáze rozlišovat mezi upravitelnými a maskovanými (chráněnými) oblastmi obrázku. Pokud je použito překrytí, maskované oblasti mají různě výrazný červený nádech (v závislosti na průhlednosti). Čím sytější červený tón, tím vyšší je stupeň ochrany.

Viz také upravitelná oblast a chráněná oblast.

přesah barev

Tiskařský pojem popisující metodu překrývání barev s cílem vykompenzovat nedostatečně zarovnané barevné výtažky (chybný soutisk). Díky této metodě lze zabránit výskytu bílých mezer mezi sousedícími odlišnými barvami na bílé stránce.

Viz také rozšíření objektu, rozšíření pozadí a přetisk.

přesah

Část vytištěného obrázku, která se nachází za okrajem stránky. Přesah zaručuje, že po svázání a oříznutí bude výsledný obrázek pokrývat celý papír až k okrajům.

přetisk

Přetisku se dosahuje tiskem jedné barvy přes druhou. V závislosti na zvolených barvách se mohou přetiskované barvy mísit a vytvořit novou barvu, nebo horní barva překryje dolní. Přetiskem tmavé barvy přes světlou se často řeší problémy se soutiskem, kdy nejsou jednotlivé separace přesně vyrovnány.

Viz také přesah barev, rozšíření pozadírozšíření objektu.

převzorkovat

Změna rozlišení a rozměrů rastru. Při převzorkování na vyšší rozlišení velikost obrázku roste, při převzorkování na nižší rozlišení klesá. Převzorkováním s pevným rozlišením je možné beze změny rozlišení změnit velikost obrázku přidáním nebo odebráním pixelů. Převzorkování s proměnným rozlišením ponechává počet pixelů beze změny a upraví velikost obrázku, takže výsledný obrázek bude mít oproti originálu vyšší nebo nižší rozlišení.

přímá barva

V komerčním tisku jde o samostatně tištěnou barvu. Pro každou přímou barvu je nutné vyrobit samostatnou tiskovou desku.

profil barev

Popis způsobu zacházení s barvami a charakteristik zařízení.

progresivní

U obrázků ve formátu JPEG metoda, která umožňuje rychle vykreslit celý obrázek v nízkém blokovém rozlišení. V průběhu načítání obrazových dat se kvalita obrazu postupně zlepšuje.

proklad

Vzdálenost mezi řádky textu. Proklad je důležitým aspektem ovlivňujícím čitelnost i vzhled textu.

prokládání

U obrázků ve formátu GIF jde o metodu, která umožňuje obrázek na webu zobrazit nejprve rychle a v nízkém rozlišení. Po načtení veškerých obrazových dat se kvalita obrázku zlepší.

prokládaný snímek videa

Prokládané videosnímky vyplňují obrazovku ve dvou průchodech, v nichž se střídavě vykreslují liché a sudé řádky. Tím může vzniknout blikání.

prolnutí

Úroveň ostrosti na okrajích stínu.

propojení

Proces umístění objektu vytvořeného v jedné aplikaci do dokumentu vytvořeného v jiné aplikaci. Propojený objekt je i nadále umístěn ve zdrojovém souboru. Chcete-li změnit objekt propojený se souborem, musíte úpravu provést ve zdrojovém souboru.

průhlednost

Vlastnost objektu, která určuje, do jaké míry je objekt průhledný. Nižším hodnotám průhlednosti odpovídají vyšší hodnoty krytí a tedy horší viditelnost podkladových položek nebo obrázků.

Viz také krytí.

R

rámeček zvýraznění

Obdélník s osmi úchyty, který obklopuje výběr v obrázku.

rastr

Obrázek složený z matice pixelů (bodů).

Viz také vektorová grafika.

rastrová výplň

Výplň vytvořená z libovolného rastru.

rastrový obrázek

Obrázek, který byl vykreslen ve formě pixelů. Rastrové obrázky vytváříte například při převodu souborů s vektorovou grafikou na rastrové soubory.

režim barev

Systém definující počet a druh barev, které tvoří obrázek. Příkladem může být černobílý režim, režim stupňů šedé, RGB, CMYK a režim palety.

režim palety

Osmibitový režim barev, v němž lze zobrazit obrázky s nejvýše 256 barvami. Převedením složitého obrázku do režimu palety můžete zmenšit velikost souboru a dosáhnout přesnější kontroly nad barvami použitými obsaženými v obrázku.

režim sloučení

Stav úprav, který určuje, jakým způsobem bude vybraná barva, objekt nebo barevná výplň kombinována s ostatními barvami na obrázku.

režimy masky

Pracovní režimy nástroje Maska, které je nutné vybrat předtím, než začnete vytvářet nebo dolaďovat masku a její upravitelnou oblast. Existují čtyři režimy masky: Normální, Přidání, Odebrání a Překrytí. Normální režim (výchozí) umožňuje vybrat v obrázku požadovanou oblast. V režimu Přidání můžete rozšiřovat upravitelné oblasti výběrem větší plochy obrázku. V režimu Odebrání můžete zmenšovat upravitelné oblasti odebíráním ploch z výběru. V režimu Překrytí můžete vybrat více oblastí obrázku. Pokud se tyto oblasti překrývají, bude plocha překrytí vyjmuta z upravitelné oblasti a přidána do chráněné oblasti.

RGB

Barevný režim, v němž jsou všechny barvy vytvářeny kombinací tří barev světla (červená, zelená a modrá) v různých intenzitách. Červenému, zelenému i modrému kanálu jsou přiřazeny hodnoty v rozsahu od 0 do 255. Systém RGB používají k vytváření nebo detekování barev monitory, skenery i lidské oko.

řídicí body (Corel PHOTO-PAINT)

Body definující tvar křivky, kterou upravujete pomocí nástroje Tvar. Řídicí body určují úhel, pod kterým křivka uzlem prochází.

rollover

Změna vzhledu interaktivního objektu nebo skupiny objektů při kliknutí nebo přesunutí ukazatele myši.

rozlišení

Množství detailů, které jsou obsaženy v obrázku nebo které dokáže zpracovat vstupní, výstupní nebo zobrazovací zařízení. Rozlišení se udává v jednotkách dpi (body na palec) nebo ppi (pixely na palec). Obrázek s nízkým rozlišením může být na pohled hrubší (zrnitější). Vyšší rozlišení umožňuje vytvářet kvalitnější obrázky, současně však zvětšuje velikost souborů.

rozptylování

Proces používaný k simulaci většího počtu barev v případě, že je k dispozici pouze omezený počet barev.

rozsah oříznutí histogramu

Procentuální část rozsahu hodnot, která není zobrazena v horní části svislé osy histogramu.

rozšíření objektu

U komerčního tisku typ přesahu, který spočívá v rozšíření objektu v popředí do pozadí.

rozšíření pozadí

U komerčního tisku způsob vytvoření přesahu, který spočívá v rozšíření objektu na pozadí do objektu v popředí.

S

Schránka

Oblast používaná k dočasnému ukládání vyjmutých nebo zkopírovaných informací. Informace jsou ve schránce uloženy do okamžiku, kdy vyjmete nebo zkopírujete nové informace a nahradíte jimi předchozí obsah schránky.

segment (osnovy)

Část osnovy, která se nachází mezi dvěma sousedními uzly. Osnova je tvořena řadou segmentů.

segment

Úsečka nebo křivka mezi uzly v objektu s křivkami.

separace barev

U komerčního tisku proces rozdělení barev kompozitního obrázku na výtažky – samostatné obrázky ve stupních šedi (po jednom pro každou primární barvu původního obrázku). V případě obrázku v barevném modelu CMYK je nutné vytvořit čtyři výtažky (po jedné pro azurovou, purpurovou, žlutou a černou barvu).

skener

Zařízení, které převádí obrázky z papíru, fólie nebo filmu do digitální podoby. Skenery produkují rastry nebo rastrové obrázky.

skupina

Sada objektů, které se chovají jako jedna jednotka. Operace provedená se skupinou je použita stejným způsobem pro všechny její objekty.

sloučený obrázek

Obrázek, v němž jsou objekty sloučeny s pozadím a již je nelze upravovat samostatně jako jednotlivé objekty.

soubor s animací

Soubor, který podporuje zobrazení animací a videa, například animovaný soubor GIF nebo soubor QuickTime (MOV).

stránka kresby

Část okna kresby orámovaná obdélníkem se stínovým efektem.

stupně šedé

Barevný režim, v němž se zobrazují obrázky využívající 256 odstínů šedé barvy. Každá barva je definována jako hodnota v intervalu od 0 do 255, kde 0 je nejtmavší (černá) a 255 nejsvětlejší (bílá). Obrázky ve stupních šedé, zvláště fotografie, se často označují jako „černobílé".

stylus

Pero používané v kombinaci s tabletem, které umožňuje simulovat tahy štětcem. Pero citlivé na tlak dovoluje měnit vzhled jednotlivých tahů jemnými změnami tlaku.

subtraktivní barevný model

Barevný model, např. CMYK, u něhož se barvy vytvářejí odečítáním vlnových délek světla odraženého od objektu. Barevný inkoust má například modrou barvu proto, že pohlcuje všechny barvy s výjimkou modré.

šum

V kontextu úprav rastrů náhodné pixely na ploše rastru, které připomínají zrnění na televizní obrazovce.

světlý tón, stín a střední tón

Pojmy popisující jas pixelů v rastrovém obrázku. Hodnoty jasu se mohou pohybovat v rozsahu od 0 (nejtmavší) do 255 (nejsvětlejší). Pixely v první třetině tohoto rozsahu považujeme za tmavé tóny, pixely v druhé třetině za střední tóny a pixely v poslední třetině za světlé tóny. Úpravou světlých, tmavých nebo středních tónů můžete prosvětlit nebo ztmavit příslušné oblasti obrázku. Vynikající pomůckou pro zobrazení a vyhodnocení světlých, tmavých a středních tónů v obrázcích je histogram.

symbol

Opakovaně použitelný objekt nebo skupina objektů. Symbol je definován vždy pouze jednou a v obrázku na něj lze odkazovat opakovaně.

sytost

Čistota (živost) barev vyjádřená jako nepřítomnost bílé. Barva se 100% sytostí neobsahuje žádnou bílou složku. Barva s 0% sytostí je odstín šedé.

T

tabulka klávesových zkratek

Soubor obsahující seznam klávesových zkratek. Výběr aktivní tabulky závisí na tom, jakou úlohu právě provádíte.

teplota

Metoda popisující barvu světla pomocí hodnot ve stupních Kelvina – nižší hodnoty odpovídají podmínkám tlumeného osvětlení, které způsobuje oranžový nádech, jako je například světlo svíčky nebo žárovky. Vyšší hodnoty odpovídají intenzivnímu osvětlení způsobujícímu modrý nádech, například slunečnímu světlu.

těsnost (osnova)

Ovládací prvek dostupný při vytváření osnovy z obrysu masky. Hodnoty těsnosti se pohybují v rozsahu od 1 do 10 a určují, jak těsně bude tvar osnovy přiléhat k tvaru obrysu. Čím vyšší hodnota, tím více se tvar nové osnovy blíží tvaru obrysu a tím více uzlů osnova obsahuje oproti nižším hodnotám těsnosti.

texturová výplň

Výplň generovaná pomocí fraktálů, která standardně vyplňuje objekt nebo oblast obrázku jediným obrázkem namísto vzoru opakujících se obrázků.

tón

Odchylka v barvě nebo na stupnici šedých odstínů od černé k bílé.

tonální rozsah

Rozložení pixelů v rastrovém obrázku od nejtmavších (nulová hodnota označující nulový jas) k nejsvětlejším (hodnota 255 označující plný jas). Pixely v první třetině tohoto rozsahu považujeme za tmavé tóny, pixely v druhé třetině za střední tóny a pixely v poslední třetině za světlé tóny. V ideálním případě by měly být barvy pixelů na obrázku rozloženy v celém tonálním rozsahu. Vynikající pomůckou pro zobrazení a vyhodnocení tonálního rozsahu obrázků je histogram.

True Color

Pojem označující digitální barvy RGB, jejichž hodnotu tvoří 24 bitů a umožňují tedy rozlišit 16,7 miliónu barev.

tvarový kurzor

Kurzor odpovídající tvaru a velikost hrotu aktuálního nástroje.

TWAIN

Pomocí ovladače TWAIN dodávaného výrobcem hardwaru pro digitalizaci obrazu mohou grafické aplikace Corel získávat obrázky přímo z digitálního fotoaparátu nebo skeneru.

U

úchyty otočení

Zakřivené obousměrné šipky v rozích rámečku zvýraznění.

úchyty perspektivy

Duté kružnice v rozích rámečku zvýraznění.

úchyty zkosení

Rovné oboustranné šipky uprostřed každé strany rámečku zvýraznění.

úchyty

Osm černých čtverečků, které se objeví v rozích a na stranách vybraného objektu. Tažením jednotlivých úchytů můžete měnit měřítko objektu, jeho velikost nebo jej zrcadlově převrátit. Kliknete-li na vybraný objekt, úchyty se změní na šipky, pomocí nichž můžete objekt otočit nebo zkosit.

Unicode

Standard kódování znaků definující znakové sady pro všechny psané jazyky na světě pomocí 16bitové kódové sady a více než 65 000 znaků. Kód Unicode umožňuje efektivní práci s textem bez ohledu na jazyk textu, operačního systému nebo použité aplikace.

upravitelná oblast

Upravitelná oblast (výběr) zpřístupňuje vybrané pixely pro změny barvy a pro použití efektů.

Viz také chráněná oblast a maska.

URL (Uniform Resource Locator), adresa

Jedinečná adresa určující, kde v Internetu je umístěna daná webová stránka.

uzel přechodu

Čtvercový bod reprezentující každou z barev na šipce přechodu v přechodové výplni, který slouží ke změnám počátečního a koncového bodu výplně, barev a hodnot průhlednosti.

uzly

Čtvercové body na koncích segmentů rovné čáry nebo křivky. Tvar čáry nebo křivky můžete upravit přetažením jednoho nebo několika uzlů na jiné místo.

V

vektorová grafika

Obrázek složený z matematicky definovaných tvarů – objektů určených umístěním, délkou a směrem, v jakém jsou čáry kresleny. Vektorovou grafiku tvoří kolekce čar a nikoli vzory tvořené jednotlivými tečkami (pixely).

Viz také rastr.

vícekanálový

Barevný režim, v němž se zobrazují obrázky využívající více barevných kanálů, z nichž každý má k dispozici 256 odstínů šedé barvy. Převedete-li barevný obrázek z formátu RGB do vícekanálového barevného režimu, jsou kanály jednotlivých barev (červená [R], zelená [G] a modrá [B]) převedeny na informace ve stupních šedé, které odpovídají hodnotám barev pixelů v jednotlivých kanálech.

vodicí linka

Vodorovná, svislá nebo šikmá čára, kterou lze umístit kamkoli do okna kresby a použít jako pomůcku při rozmisťování objektů.

vodoznak

Nízká úroveň náhodného šumu přidaná do jasové složky pixelů v obrázku, která nese informace o obrázku. Tyto informace zůstávají zachovány při běžných úpravách, tisku a skenování.

vrstva

Průhledná rovina, na niž můžete umisťovat objekty kresby.

výběr pomocí obrysu

Výběr objektů nebo uzlů tažením nástroje Výběr nebo Tvar v šikmém směru a uzavřením objektů do obrysového rámečku vyznačeného přerušovanou čarou.

výběr

Oblast obrázku, nazývaná také upravitelná oblast, která není chráněna maskou a lze ji tedy upravovat. Ke změnám výběru lze použít nástroje pro malování a úpravy, speciální efekty a příkazy pro práci s obrázky.

výběrový rámeček

Neviditelný obdélník s osmi viditelnými úchyty, jež se zobrazí okolo libovolného objektu, který vyberete pomocí nástroje Výběr.

vyhlazování

Metoda odstranění „zubatých okrajů" ze zakřivených a šikmých obrysů v obrázcích. Pixely podél kontrastních obrysů jsou vyplněny barvami volenými tak, aby vznikl hladký přechod.

vykreslení

Vytvoření dvourozměrného obrázku z třírozměrného modelu.

vykrojení

Tiskařský pojem označující oblast, z ní byly odebrány podkladové barvy, takže se tiskne jen horní barva. Vytisknete-li například menší kruh na pozadí většího, oblast pod menším kruhem není potištěna barvou většího kruhu. Tím je zaručeno, že barva menšího kruhu zůstane věrná a nebude se překrývat a mísit s barvou většího kruhu.

vymezující rámeček

Neviditelný rámeček naznačený osmi úchyty výběru obklopujícími vybraný objekt.

výplň

Barva, rastr, přechod nebo vzor použitý v určité oblasti obrázku.

vyrovnání

Mezery mezi znaky a změny těchto mezer. Vyrovnání se často používá k přiblížení dvojic znaků na kratší vzdálenost, než je obvyklé, např. v kombinacích WA, AW, TA nebo VA. Vyrovnání zlepšuje čitelnost a způsobuje, že text má vyrovnaný a proporční vzhled i při velkých velikostech písma.

výtažková barva

V komerčním tisku barva vytvořená jako směs azurové, purpurové, žluté a černé. Vedle výtažkových barev existují barvy přímé, což jsou samostatně tištěné barvy s konkrétní hodnotou (pro každou přímou barvu je nutné vyrobit zvláštní tiskovou desku).

vzorek barvy

Jedno z jednobarevných políček používaných při výběru barvy. Vytištěný přehled barevných vzorků je vzorník barev. Pojem vzorek v této příručce někdy označuje také samotné barvy obsažené v barevné paletě.

vzorek barvy

Jednobarevné políčko na paletě barev.

vzorová výplň

Výplň tvořená řadou opakujících se vektorových objektů nebo obrázků.

W

WIA (Windows Image Acquisition)

Standardní rozhraní a ovladač vytvořené společností Microsoft pro načítání obrázků z periferních zařízení, například ze skenerů a digitálních fotoaparátů.

Z

ZIP

Bezztrátová technika komprese souborů, kterou lze docílit menší velikosti souborů a kratší doby zpracování.

znaková stránka

Znaková stránka je tabulka, která v systému DOS nebo operačním systému Windows definuje přiřazení znaků ASCII nebo ANSI pro reprezentaci textů v počítači. V různých jazycích se používají různé znakové sady.

ztrátovost

Vlastnost komprese souborů, při níž dochází k určitému snížení kvality obrázku.

 

 

Zkušební, akademická a OEM verze neobsahují všechny součásti. Mezi součásti, které nejsou k dispozici, mohou patřit aplikace a funkce společnosti Corel, pomůcky třetích stran a soubory s dodatečným obsahem.


Napište nám
Byla vám tato stránka užitecná? Napište nám. (je vyžadováno připojení k Internetu.)

Copyright 2017 Corel Corporation. Všechna práva vyhrazena.