Można dostosować przejścia pomiędzy obszarem chronionym a obszarem edytowalnym przez dopasowanie krawędzi tych obszarów.
Zapobieganie strzępieniu krawędzi
Można skorzystać z funkcji wygładzania w celu uniknięcia pojawiania się wystrzępionych krawędzi obszarów edytowalnych, które zawierają linie krzywe i ukośne. Wygładzanie krawędzi powoduje, że niektóre piksele znajdujące się wewnątrz krawędzi obszaru edytowalnego stają się półprzezroczyste, co zapewnia gładsze kontury.
Wtapianie polega na stopniowym zwiększaniu przezroczystości pikseli wzdłuż krawędzi obszaru edytowalnego w celu zmiękczenia granicy między obszarami chronionymi i obszarami edytowalnymi. Można określić szerokość wtapianego obszaru, a także kierunek wtapiania, który określa położenie wtapiania względem markizy maski. Wtapianie może odbywać się od markizy maski w kierunku obszarów chronionych, w kierunku obszarów edytowalnych lub w obu kierunkach jednocześnie na tę samą odległość.
Od lewej do prawej: krawędzie obszaru edytowalnego przed wtopieniem i po tej operacji
Regulacja przezroczystości krawędzi
Podczas gdy wtapianie pozwala zmiękczyć krawędź między obszarami chronionymi i edytowalnymi, można również regulować, jak szybko zmniejsza się miękkość na krawędzi markiza maski.
Określając odpowiednią wartość progową, można usunąć wtapianie z krawędzi obszaru edytowalnego i utworzyć nową ostrą krawędź. Piksele wtapianego obszaru edytowalnego mają wartość w skali szarości od 0 (czarny, w pełni chroniony) do 255 (biały, z pełnymi możliwościami edycji). Zdefiniowana wartość progu określa miejsca wzdłuż krawędzi wtapianej, w których ma być utworzona krawędź niewtapiana. Jeżeli na przykład wartość progowa wynosi 110, chronione są wszystkie piksele obszaru edytowalnego, które w skali szarości mają wartość poniżej 110, a edycja jest możliwa dla pikseli o wartościach w skali szarości powyżej 110.
Aby usunąć ostre kąty, obszar edytowalny można wygładzić. Wygładzanie uśrednia wartości określonej liczby pikseli w krawędzi obszaru edytowalnego, mierzone w skali szarości. Jeśli na przykład zdefiniowano wartość promienia 10, to sprawdzanych jest 10 pikseli w lewą i prawą stronę od krawędzi. Jeżeli pikseli z możliwością edycji jest więcej niż chronionych, poszerzany jest obszar edytowalny; w przeciwnym razie poszerzany jest obszar chroniony.
Wygładzanie jest użyteczne podczas pracy ze złożonymi maskami kolorów. Na przykład podczas wygładzania krawędzi obszaru edytowalnego obszary chronione oddzielone od obszarów edytowalnych są często usuwane.
Stosowanie kolorów lub efektów malowania
Aby podkreślić lub zatrzeć granicę pomiędzy obszarami edytowalnymi i obszarami chronionymi, można zastosować kolor lub efekt malowania wzdłuż krawędzi obszaru edytowalnego. Stosowanie koloru lub efektu malowania wzdłuż krawędzi obszaru edytowalnego można powtórzyć. Powtarzanie pociągnięć pędzla umożliwia uwypuklenie efektu.
Wygładzanie jest domyślnie włączone podczas korzystania z narzędzi Elipsa, Rysunek odręczny, Lasso, Różdżka oraz Maska zaznaczenia inteligentnego w celu zdefiniowania obszaru edytowalnego.
Wygładzanie nie jest dostępne dla narzędzia Maska prostokątna.
Krawędzie obszaru edytowalnego można także wtapiać, klikając przycisk Maska wtapiania na pasku właściwości.
Aby ponownie zastosować kolor lub efekt wzdłuż krawędzi obszaru edytowalnego, należy kliknąć kolejno Edycja Powtórz pociągnięcie pędzla, a następnie kliknąć przycisk Powtórz pociągnięcie na masce w oknie dialogowym Powtórz pociągnięcie.
Niektóre funkcje opisane w pomocy są dostępne wyłącznie dla subskrybentów. Więcej informacji o subskrypcji CorelDRAW można znaleźć w witrynie coreldraw.com.