Kolory pierwszego planu i tła możesz wybierać z obszaru sterowania kolorem, palet kolorów, przeglądarki kolorów, harmonii kolorów i metamorfozy kolorów lub pobierając próbki kolorów z obrazka.
Informacje na temat stosowania wybranych kolorów można znaleźć w sekcjach Wypełnienia jednolite, Rysowanie i malowanie i Praca z obiektami.
W obszarze sterowania kolorem możesz zobaczyć wybrane kolory pierwszego planu i tła oraz wybierać nowe kolory. Kolor pierwszego planu jest do wszystkich narzędzi malowania oraz tekstu podczas pierwszego wpisywania. Kolor tła staje się widoczny po wymazaniu obszarów tła za pomocą narzędzia Gumka.
Paleta kolorów to kolekcja próbników kolorów. W niektórych programach palety kolorów są nazywane „paletami próbników".
W programie Corel PHOTO-PAINT domyślna paleta kolorów jest oparta na trybie kolorów obrazka. Na przykład jeśli otwarty zostanie obrazek CMYK, w oknie obrazka pojawi się paleta CMYK, a jeśli zostanie otwarty obrazek z paletą, w oknie obrazka pojawi się paleta RGB.
Kolory pierwszego planu, tła i wypełnienia możesz wybierać za pomocą domyślnej palety kolorów, która zawiera kolory z modelu barwnego RGB.
Gdy tworzony jest nowy obrazek, aplikacja automatycznie generuje pustą paletę, tzw. paletę obrazka. Ułatwia to rozeznanie, jakie kolory zostały użyte, gdyż są one przechowywane i można ich użyć ponownie. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Paleta obrazka.
Biblioteki palet i niestandardowe palety kolorów
Palet kolorów znajdujących się w bibliotekach palet nie można edytować bezpośrednio. Część z nich jest dostarczana przez niezależnych producentów, na przykład PANTONE, HKS Colors czy TRUMATCH. Warto mieć drukowany próbnik kolorów, będący zbiorem próbek kolorów, dzięki którym można dokładnie sprawdzić, jak każdy kolor będzie wyglądał po wydrukowaniu.
Niektóre palety znajdujące się w bibliotekach palet — PANTONE, HKS Colors, TOYO, DIC, Focoltone i SpectraMaster — to zestawy kolorów dodatkowych. Jeśli na potrzeby druku tworzone są wyciągi barwne, każdy kolor dodatkowy wymaga osobnej płyty drukarskiej, co może poważnie wpłynąć na koszt realizacji zadania drukowania. Chcąc użyć wyciągów barwnych, a jednocześnie uniknąć używania kolorów dodatkowych, podczas drukowania można je przekształcić w kolory rozbarwiane. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Wyciągi barwne.
Niestandardowe palety kolorów mogą zawierać kolory z dowolnego modelu kolorów, w tym z palet znajdujących się w bibliotekach palet, na przykład z palety kolorów dodatkowych. Niestandardową paletę kolorów można zapisać i wykorzystać w przyszłości. Więcej informacji na temat pracy z niestandardowymi paletami kolorów można znaleźć w sekcji Twórz i edytuj palety kolorów.
Aby użyć koloru, który występuje już w obiekcie lub obrazku, można pobrać próbkę koloru w celu osiągnięcia dokładnego dopasowania. Domyślnie próbkowany jest pojedynczy piksel z okna obrazka.
W przypadku próbkowania koloru ze zdjęcia, obszar o jednolitym z wyglądu kolorze może być w rzeczywistości delikatnie cieniowany lub symulowany. W takiej sytuacji przydatne jest uśrednienie kolorów pikseli na większym obszarze próbki. Wielkość obszaru próbki można ustawić na 3×3 piksele lub na 5×5 pikseli w wypadku obrazków o wysokiej rozdzielczości. Próbkować można również piksele w zaznaczonym obszarze.
Chcąc próbkować i wykorzystywać większą liczbę kolorów z okna obrazka, można je przechowywać w niestandardowej palecie kolorów. Więcej informacji na temat niestandardowych palet kolorów można znaleźć w sekcji Twórz i edytuj palety kolorów.
Przeglądarki kolorów przedstawiają zakres kolorów w postaci dwu- lub trójwymiarowych kształtów. Domyślna przeglądarka kolorów jest oparta na modelu kolorów HSB, lecz można jej używać do wybierania kolorów CMYK, CMY lub RGB. Więcej informacji na temat modeli kolorów można znaleźć w sekcji Modele kolorów.
Przykładowa przeglądarka kolorów
Wybieranie kolorów internetowych
Kolorów internetowych można używać do projektowania dokumentów, które zostaną opublikowane w Internecie. Kolory internetowe w programie można definiować za pomocą wartości heksadecymalnych modelu RGB (na przykład: #aa003f).
Jeśli wybrany kolor nie należy do kolorów drukowalnych drukarki, w programie Corel PHOTO-PAINT można go zastąpić podobnym kolorem, należącym do kolorów drukowalnych drukarki.
Kolory pierwszego planu i tła możesz wybierać również za pomocą inspektora Kolor. Aby otworzyć inspektora Kolor, kliknij Okno Inspektory Kolor.
Wskazując próbnik, można wyświetlić nazwę koloru.
Kolory pierwszego planu i tła możesz wybierać również za pomocą inspektora Kolor. Aby otworzyć okno inspektora Kolor, kliknij Okno Inspektory Kolor.
Każdy próbnik koloru dodatkowego na palecie kolorów oznaczony jest białym kwadracikiem.
Jeśli wybrany kolor nie należy do kolorów drukowalnych drukarki, w programie Corel PHOTO-PAINT można go zastąpić podobnym kolorem, należącym do kolorów drukowalnych drukarki. Więcej informacji można znaleźć w części Aby zastąpić kolor niereprodukowalny kolorem reprodukowalnym.
Używanie jednego modelu kolorów dla wszystkich kolorów na obrazku pozwoli na zachowanie spójności kolorów oraz ułatwi dokładniejsze przewidzenie wyglądu kolorów na ostatecznym wydruku.
Dostęp do palet kolorów można także uzyskać w oknie dokowanym Kolor przycisk Pokaż palety kolorów i wybierając paletę z listy. W przypadku zamkniętego inspektora Kolor kliknij Okno Inspektory Kolor.
W oknie obrazka do narzędzia Pipeta jest dołączony podgląd próbnika wraz z polem informacyjnym, w którym wyświetlane są wartości składowych modelu kolorów. W przypadku próbkowania koloru RGB pole informacyjne zawiera również heksadecymalną wartość koloru.
Narzędzie Pipeta możesz również uaktywnić, naciskając klawisz O. Naciśnij klawisz spacji, aby powrócić do poprzednio wybranego narzędzia.
Używając inspektora Informacje o obrazku, można również wyświetlić wartości składowych piksela obrazka w danym modelu kolorów, na przykład składowych czerwonej, zielonej i niebieskiej piksela na obrazku RGB, lub jego heksadecymalną wartość koloru. Jeśli nie otwarto inspektora Informacje o obrazku, kliknij przycisk Okno Inspektory Informacje.
Jeśli wybrany kolor nie należy do kolorów drukowalnych drukarki, w programie Corel PHOTO-PAINT można go zastąpić podobnym kolorem, należącym do kolorów drukowalnych drukarki. Więcej informacji można znaleźć w części Aby zastąpić kolor niereprodukowalny kolorem reprodukowalnym.
Używanie jednego modelu kolorów dla wszystkich kolorów na obrazku pozwoli na zachowanie spójności kolorów oraz ułatwi dokładniejsze przewidzenie wyglądu kolorów na ostatecznym wydruku.Sugerowane jest stosowanie tego samego modelu kolorów, który jest stosowany w produkcie końcowym.
Kolor wypełnienia możesz wybrać dwukrotnie klikając próbnik Koloru pierwszego planu w obszarze sterowania kolorem. W oknie dialogowym Wybierz wypełnienie kliknij przycisk Wypełnienie jednolite i kliknij przycisk Edytuj.
Dostęp do modeli kolorów można również uzyskać w oknie dokowanym Kolor W przypadku zamkniętego inspektora Kolor kliknij Okno Inspektory Kolor.
Heksadecymalne wartości kolorów można określać tylko w przypadku kolorów RGB.
Kolor nie zmieni się, jeśli zostanie wpisana nieprawidłowa wartość heksadecymalna.
Heksadecymalne wartości kolorów można zobaczyć na pasku stanu.
Kolory internetowe można także wybrać w oknach dialogowych Kolor pierwszego planu, Kolor tła lub Wypełnienie jednolite. Te okna dialogowe umożliwiają wyświetlanie i kopiowanie heksadecymalnych odpowiedników kolorów spoza modelu RGB.
Niektóre funkcje opisane w pomocy są dostępne wyłącznie dla subskrybentów. Więcej informacji o subskrypcji CorelDRAW można znaleźć w witrynie coreldraw.com.