Kanały kolorów dodatkowych umożliwiają wyświetlanie, edytowanie i zachowywanie informacji o kolorach dodatkowych w plikach. Zarówno w wypadku importowania pliku, w którym użyto kolorów dodatkowych, jak i dodawania kolorów dodatkowych w programie Corel PHOTO-PAINT, kanały kolorów dodatkowych zapewniają zachowanie informacji o kolorach, gdy zawartość pliku zostaje przesłana do urządzenia docelowego. Informacje o kolorze dodatkowym są przechowywane w 8-bitowym kanale skali szarości. Należą do nich informacje na temat koloru dodatkowego, który ma zostać użyty, miejsca naniesienia farby drukarskiej oraz jej gęstości.
Można utworzyć nowy kanał koloru dodatkowego, przypisać mu kolor i nazwę, a następnie dodać zawartość. Na przykład na kanale można wykonywać takie działania, jak malowanie, rysowanie kształtów, stosowanie efektów czy wklejanie treści. Obiekt lub zaznaczenie wklejone do kanału koloru dodatkowego są dodawane jako obszar edytowalny. Obszar edytowalny można modyfikować, zanim zostanie ostatecznie zatwierdzony i wprowadzony do kanału koloru dodatkowego. Więcej informacji na temat modyfikowania obszarów edytowalnych można znaleźć w sekcji Maski.
Gdy wyświetlany jest podgląd obrazka, można wybrać, czy kolory dodatkowe mają mieszać się z kolorami leżącymi poniżej (nadrukowywanie), czy mają je pokrywać. W ten sposób można symulować kryjące lub przezroczyste farby drukarskie.
Można również wybierać, edytować i zmieniać właściwości istniejących kanałów kolorów dodatkowych. Na przykład po otwarciu lub zaimportowaniu obrazka zawierającego kanały kolorów dodatkowych można dokonać edycji zawartości kanału, zmienić jego nazwę lub zmienić jego kolor dodatkowy. Wyświetlając obrazki, można wybrać, czy zawartość kanałów ma być ukryta czy widoczna, albo zmienić porządek kanałów. Kanały kolorów dodatkowych można kopiować między obrazkami, a także usuwać je, gdy nie są już potrzebne.
Zarówno w wypadku tworzenia nowego kanału, jak i edytowania kanału już istniejącego, można dodawać lub wymazywać zawartość kanału, zmieniając kolor używanego narzędzia. Na przykład malowanie czernią powoduje nanoszenie koloru jednolitego, malowanie bielą powoduje wymazywanie koloru, natomiast malowanie szarością powoduje nanoszenie odcienia koloru.
Pracę można zapisać w pliku o formacie CPT, jeśli planowana jest jej dalsza edycja. Można ją również zapisać w pliku o formacie PSD lub wyeksportować do pliku o formacie DCS, PDF lub EPS, jeśli jest gotowa do wydruku.
Nowy kanał można również utworzyć, klikając przycisk Nowy kanał koloru dodatkowego w oknie dokowanym Kanały
Domyślną paletą kolorów jest paleta Pantone Solid Coated, lecz można użyć innych palet z selektora kolorów, klikając przycisk Inne, a następnie w oknie dialogowym Wybierz kolor wybierając paletę z listy Paleta.
• Jednolity — kolory leżące niżej nie będą mieć wpływu na kolor farby drukarskiej, chyba że jej gęstość będzie mniejsza niż 100 procent.
• Przezroczysty — kolory leżące poniżej będą widoczne. Ta opcja umożliwia podgląd nadrukowywania.
|
Aby uzyskać dostęp do okna dialogowego Właściwości kanału koloru dodatkowego, można również kliknąć dwukrotnie kanał koloru dodatkowego w oknie dokowanym Kanały.
Wymiary i rozdzielczość obrazka wpływają na sposób wklejania informacji o kanałach kolorów między obrazkami. Najlepsze wyniki można uzyskać, gdy kanały kolorów dodatkowych są kopiowane i wklejane między obrazkami o podobnych wymiarach i tej samej rozdzielczości.
Wymiary i rozdzielczość obrazka wpływają na sposób wklejania informacji o kanałach kolorów między obrazkami. Najlepsze wyniki można uzyskać, gdy kanały kolorów dodatkowych są kopiowane i wklejane między obrazkami o podobnych wymiarach i tej samej rozdzielczości.
Niektóre funkcje opisane w pomocy są dostępne wyłącznie dla subskrybentów. Więcej informacji o subskrypcji CorelDRAW można znaleźć w witrynie coreldraw.com.