Zacznij i otwórz rysunki


W programie CorelDRAW można rozpocząć tworzenie nowego rysunku od pustej strony, na podstawie szablonu albo istniejącego rysunku. Tworzenie rysunku od pustej strony daje swobodę określenia każdego jego aspektu. Szablon jest punktem wyjścia, a użytkownik może go dostosować do własnych potrzeb.

Więcej informacji na temat tworzenia rysunku z szablonu można znaleźć w sekcji Aby rozpocząć dokument na podstawie szablonu. Więcej informacji na temat tworzenia i używania szablonów można znaleźć w sekcji Szablony.

Uwagi dotyczące tworzenia nowych rysunków

Tworząc nowy rysunek w programie CorelDRAW, można określić stronę, dokument i ustawienia zarządzania kolorami. Dostępna jest lista ustawień wzorcowych, które zależą od przeznaczeniu rysunku. Na przykład opcja Internet jest dostosowana do tworzenia rysunków przeznaczonych do publikacji w Internecie, a opcja Domyślne CMYK dotyczy dokumentów z przeznaczeniem do druku komercyjnego. Jeśli jednak ustawienia wzorcowe nie wystarczają do utworzenia żądanego rysunku, można je zmienić odpowiednio do potrzeb i zapisać, aby z nich skorzystać w przyszłości.

Uwagi dotyczące otwierania istniejących rysunków

Utworzenie nowego rysunku na podstawie rysunku już istniejącego pozwala ponownie wykorzystać ustawienia dotyczące obiektów i strony. W programie CorelDRAW można otwierać istniejące rysunki zapisane w formacie CorelDRAW (CDR), jak również rysunki i projekty zapisane w różnych formatach plików, takich jak Corel DESIGNER (DSF lub DES), Adobe Illustrator (AI), Adobe Portable Document Format (PDF), Encapsulated PostScript (EPS) i Computer Graphics Metafile (CGM). Jednak otwarcie niektórych plików może być niemożliwe, zależnie od ich typu i zawartości. W takich przypadkach można spróbować zaimportować pliki jako obiekty do otwartego rysunku. Informacje na temat formatów plików, które można importować w programie CorelDRAW, znajdują się w sekcji Obsługiwane formaty plików.

Jeśli otwierany rysunek został utworzony we wcześniejszej wersji programu CorelDRAW i zawiera tekst w języku innym niż język używanego systemu operacyjnego, można wybrać ustawienia strony kodowej, aby zapewnić prawidłową konwersję tekstu do standardu Unicode. Ustawienia strony kodowej umożliwiają poprawne wyświetlanie tekstu poza oknem rysunku, na przykład słów kluczowych, nazw plików oraz wpisów tekstowych w oknach dokowanych Obiekty i Dane obiektów . Aby tekst był wyświetlany poprawnie w oknie rysunku, należy użyć ustawień kodowania. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Poprawne wyświetlanie tekstu w dowolnym języku.

Jeśli otwierany rysunek zawiera osadzony profil ICC (International Color Consortium (ICC)), profil ten pozostaje w profilu koloru dokumentu. Więcej informacji można znaleźć w sekcji O zarządzaniu kolorami.

Można wyszukiwać rysunki na podstawie różnych kryteriów, takich jak nazwa pliku, tytuł, temat, autor, słowo kluczowe, komentarz, tekst w pliku i innych właściwości dołączonych do pliku. Szczegółowe informacje na temat wyszukiwania plików można znaleźć w Pomocy systemu Windows. Więcej informacji na temat przeglądania i wyszukiwania treści można znaleźć w sekcji Znajdowanie obiektów clipart i innych obrazów za pomocą okna dokowanego CONNECT Content.

Można również wyświetlać wcześniejsze wersje rysunku.

Aby utworzyć nowy rysunek

Na poczatek
1 Wykonaj jedną z następujących czynności:
Na ekranie powitalnym kliknij kolejno pozycje Rozpocznij pracę Nowy dokument.
W oknie aplikacji kliknij kolejno pozycje Plik Nowy.
2 W polu tekstowym Nazwa wpisz nazwę pliku.
3 Z pola listy Wzorzec wybierz miejsce docelowe rysunku:
Domyślne CorelDRAW — stosuje domyślne ustawienia programu CorelDRAW dla tworzenia grafiki przeznaczonej do druku
Domyślne CMYK — umożliwia zastosowanie ustawień do tworzenia grafik przeznaczonych do druku komercyjnego.
Domyślne RGB — umożliwia zastosowanie ustawień do tworzenia grafik przeznaczonych do druku na drukarce o wysokiej jakości.
Internet — umożliwia zastosowanie ustawień do tworzenia grafik przeznaczonych do publikacji w Internecie.
Niestandardowe — umożliwia dostosowanie ustawień przeznaczenia dokumentu.

 

Można również
Zmienić jednostki miary na stronie
Wybierz jednostkę miary z listy Jednostki rysunku.
Zmienić rozmiar strony
Wybierz rozmiar strony rysunku z listy Rozmiar lub wpisz wartości w polach Szerokość i Wysokość.
Zmienić orientację strony
Kliknij jeden z następujących przycisków orientacji strony:
Pionowa
Pozioma
Wybrać tryb przeglądania strony dla rysunku
Kliknij jeden z następujących przycisków:
Widok pojedynczej strony — umożliwia przeglądanie jednej strony naraz
Widoku wielu stron — umożliwia wyświetlenie wszystkich stron
Wskazówka:
Aby ustawić domyślny tryb przeglądania stron dla nowych rysunków, kliknij kolejno Narzędzia Opcje CorelDRAW Ogólne, żądany tryb Widok strony przycisk Zapisz jako domyślne i przycisk OK.
Ustawić liczbę stron
Wpisz wartość w polu Liczba stron.
Ustawić domyślny tryb koloru dla dokumentu
W polu Podstawowy tryb kolorów wybierz jedną z następujących opcji:
CMYK
RGB
Ustawić rozdzielczość efektów, które prawdopodobnie będą rastrowane, np. przezroczystości, cienia i efektów fazowania
Wybierz rozdzielczość renderowania z listy Rozdzielczość.
Wybrać profil RGB rysunku
W obszarze Ustawienia kolorów wybierz domyślny profil RGB z listy Profil RGB.
Wybrać profil CMYK rysunku
Z listy Profil CMYK wybierz domyślny profil CMYK.
Wybrać profil Skala szarości rysunku
Z listy Profil skali szarości wybierz domyślny profil skali szarości.
Wybrać domyślną metodę odwzorowywania kolorów niereprodukowalnych na reprodukowalne
Wybierz opcję z listy Odwzorowanie kolorów.

*

Tryb koloru wybrany z listy Podstawowy tryb kolorów staje się domyślnym trybem koloru dokumentu. Domyślny tryb koloru wpływa na współdziałanie kolorów w takich efektach, jak metamorfozy i przezroczystości. Nie ogranicza to typu kolorów, które można stosować w rysunku. Na przykład jeśli ustawiony jest tryb koloru RGB, w dokumencie nadal można stosować kolory dostępne na palecie CMYK.

Podstawowy tryb kolorów określa również tryb koloru domyślnego eksportowanych dokumentów. Na przykład jeśli wybrany jest tryb koloru RGB, a dokument jest eksportowany do formatu JPEG, automatycznie zostanie wybrany tryb koloru RGB.

Ustawienia wyświetlane w obszarze Ustawienia kolorów w oknie dialogowym Utwórz nowy dokument są oparte na ustawieniach określonych w oknie dialogowym Domyślne ustawienia zarządzania kolorami.

*

Aby nie wyświetlać okna dialogowego Utwórz nowy dokument i używać ostatnio stosowanych ustawień w celu tworzenia nowych dokumentów, należy zaznaczyć pole wyboru Nie pokazuj więcej tego okna dialogowego.

Możesz przywrócić wyświetlanie okna dialogowego Utwórz nowy dokument podczas rozpoczynania nowych rysunków, klikając kolejno pozycje Narzędzia Opcje CorelDRAW, klikając pozycję Ogólne i zaznaczając pole wyboru Pokaż okno dialogowe Nowy dokument.

Aby utworzyć wzorzec niestandardowy

Na poczatek
1 W oknie aplikacji kliknij kolejno pozycje Plik Nowy.
2 W oknie dialogowym Utwórz nowy dokument wybierz ustawienie, które zostanie zapisane jako przeznaczenie wzorca.
3 Kliknij przycisk obok listy Wzorzec i kliknij pozycję Zapisz wzorzec.
4 W oknie dialogowym Dodaj wzorzec wpisz nazwę nowego wzorca przeznaczenia.

*

Wzorzec lokalizacji można usunąć, wybierając jego nazwę na liście Wzorzec, klikając przycisk , a następnie klikając pozycję Usuń wzorzec.

Aby otworzyć rysunek

Na poczatek
1 Kliknij kolejno pozycje Plik Otwórz.
2 Znajdź folder, w którym zapisany jest rysunek.
3 Kliknij nazwę pliku.
4 Kliknij przycisk Otwórz.

 

Można również
Wydobyć osadzony profil ICC (International Color Consortium) do folderu kolorów w miejscu zainstalowania aplikacji
Zaznacz pole wyboru Wydobądź osadzony profil ICC.
Ta opcja nie jest dostępna dla wszystkich formatów plików.
Zachowywać warstwy i strony podczas otwierania plików
Zaznacz pole wyboru Zachowaj warstwy i strony.
Usunięcie zaznaczenia tego pola wyboru spowoduje połączenie wszystkich warstw w jedną.
Ta opcja nie jest dostępna dla wszystkich formatów plików.
Wyświetlić miniaturę rysunku
Kliknij przycisk strzałki znajdujący się obok przycisku Widoki, a następnie kliknij pozycję Bardzo duże ikony, Duże ikony, Średnie ikony lub Małe ikony.
Wybrać stronę kodową
Wybierz stronę kodową z listy Wybierz stronę kodową. Ta opcja nie jest dostępna dla wszystkich formatów plików.
Wyszukać rysunek
Wpisz wyraz lub frazę w polu wyszukiwania.
Pole wyszukiwania umożliwia wyszukiwanie tylko plików w bieżącym folderze i podfolderach. Aby wyszukiwać rysunek w innej lokalizacji, należy najpierw przejść do folderu, w którym rysunek został zapisany.
Przejść do poprzedniej wersji pliku
Kliknij prawym przyciskiem myszy plik, a następnie kliknij polecenie Przywróć poprzednie wersje.
Dostęp do poprzednich wersji pliku można uzyskać tylko wówczas, gdy włączona jest funkcja Ochrona systemu.
Szczegółowe informacje na temat uzyskiwania dostępu do poprzednich wersji plików można znaleźć w Pomocy systemu Windows.

*

Można wyświetlić informacje o pliku, takie jak numer wersji i współczynnik kompresji. Na przykład współczynnik kompresji 80 procent oznacza, że rozmiar pliku po zapisaniu zmniejszył się o 80 procent. Można także sprawdzić aplikację i język, w których rysunek został ostatnio zapisany, a także związane z rysunkiem słowa kluczowe i notatki.

*

Aby otworzyć ostatnio używany plik, kliknij kolejno pozycje Plik Otwórz ostatnio używane i kliknij nazwę pliku. Aby wyczyścić listę ostatnio otwieranych plików, kliknij Plik Otwórz ostatnio używane Wyczyść menu.

Gdy jest otwartych wiele plików, można poruszać się między nimi, klikając pozycję Okno, a następnie klikając nazwę pliku, który zostanie wyświetlony w oknie rysunku.

Czy ta strona była pomocna? Wyślij swoją opinię.


Funkcje opisane w Pomocy są dostępne w pełnej wersji programu CorelDRAW Graphics Suite 2021. Niektóre funkcje mogą być niedostępne w tej wersji produktu.